Lidé pozorovali zatmění měsíce na stovkách míst, a to nejen na hvězdárnách či pod dohledem profesionálů. V řadě lokalit vyrostla amatérská stanoviště, kde se scházeli astronomičtí nadšenci. Jedno z nich se nacházelo u Darkoviček poblíž Hlučína.

Jde o velmi oblíbené pozorovací místo, kde se již v minulých letech uskutečnila řada pozorování, mimo jiné přechod Venuše přes Slunce v červnu 2012. Přítomní tehdy neskrývali své nadšení. A mnozí z nich dorazili i na páteční zatmění Měsíce.

"Nemohl jsem si to nechat ujít. Ale kvůli počasí to byly nervy do polední chvíle,“ uvedl David Řeha.

Panoramata Dolní Oblasti Vítkovice při úplném zatmění měsíce, 27. července 2018 v Ostravě. Skládaná fotografie.

Nejen on ale i další pozorovatelé po celý den „žhavili“ mobilní aplikace sledující vývoj počasí. Přestože původní předpověď nebyla nijak příznivá a hrozil dokonce i déšť, vše nakonec klaplo. Měsíc se objevil v celé své kráse, kterou umocnilo úplné zatmění.

„Chvilkami se zdálo, že z toho nic nebude. Když jsme se kolem půl deváté sešli, bylo zataženo. Ale nakonec to nádherně vyšlo,“ uvedl další z pozorovatelů. Tomáš Adámek dodal: „Pozorovali jsme nejen Měsíc, ale i planety. Krásně byl vidět Mars pod Měsícem. Také jsme viděli Jupiter a Saturn.“