Karvinsko: Investic letos nebude tolik jako v minulých letech

Nedostatek daňových příjmů, a tím mimo jiné i méně peněz na investice, je znát i na Karvinsku. Města letos rozhodně nebudou investovat tolik jako v minulých letech. Některé akce byly dokonce odsunuty či pozastaveny. Tak jako jinde se budou v Karviné především dokončovat již rozjeté akce.

Tou největší je momentálně rekonstrukce a modernizace budovy Regionální knihovny v Karviné-Mizerově. „Celá přestavba centrály knihovny přijde na více než 110 milionů korun a zčásti ji hradí Evropská unie. Město zaplatí například nová parkoviště nebo zeleň, to vše bude stát zhruba deset milionů korun,“ uvedl náměstek karvinského primátora Jan Wolf.

Na investiční akce si letos město v rozpočtu vyčlenilo přes 183 milionů korun. Nejvíce peněz bude stát rekonstrukce náměstí Budovatelů a jeho okolí v Karviné-Novém Městě. Na další dvě investice – opravu a zateplení budovy městské policie a zateplování základních škol – město ještě nemá definitivně přislíbené dotace.

V Havířově spolkne nejvíc peněz nedávno zahájená generální oprava kina Centrum, která potrvá až do příštího roku. Radost Havířovanům určitě udělá přestavba nevyužívaného křídla magistrátu, kde by měla v budoucnu sídlit centrální městská knihovna. Na „mrtvém bodě“ je momentálně revitalizace ploch bývalého dolu Dukla, kde by měly být z prostředků státu vybudovány inženýrské sítě za dvě stě dvanáct milionů korun.

Státem slíbená dotace zatím není na obzoru. Orlovští zastupitelé dokonce kvůli nedostatku peněz v rozpočtu minulý týden schválili, aby si město na spolufinancování některých akcí vzalo úvěr ve výši osmdesát milionů korun.

Město se chce pustit do výměny oken a zateplení Základní školy Slezská v Orlové-Porubě a Základní školy Ke Studánce v Orlové-Lutyni.

Tomáš Januszek

Ostrava: Terminál i Pavilon evoluce

Kulatou desítku větších projektů za více než jednu a půl miliardy korun chce v letošním roce začít realizovat město Ostrava. Většina projektů bude významnou měrou dotována z evropských fondů. K největším budou patřit akce spojené s výstavbou Nové Karoliny (vizualizace na obrázku výše).

Tam se bude město podílet zejména na přestavbě historického Trojhalí, které by podle návrhu architekta Josefa Pleskota mělo fungovat jako zastřešené náměstí, v němž se budou konat akce pro veřejnost. „Zahájena by měla být také první etapa zavedení trolejbusů na Karolinu. Na ulici 28. října v místech u území Karoliny vznikne i nová tramvajová zastávka. Další související akcí je realizace prodloužené ulice Porážkovy,“ sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Mezi větší projekty bude dále patřit i nový přestupní terminál na Hranečníku, kde bude vybudováno nové zázemí pro ukončování spojů jak městské hromadné dopravy, tak příměstské hromadné dopravy ze směru Karviná a Havířov. Součástí má být i parkoviště pro osobní vozidla, chybět nebude ani objekt s čekárnou a bufetem.

„Mezi další projekty, které by měly letos začít, patří cyklostezka kolem řeky Ostravice. Trasa povede od Landeku přes Koblovský most a dále po pravém břehu Ostravice až do Hrabové, kde se napojí na stávající síť,“ uvedla dále Vojkovská.

V neposlední řadě se pak v ostravské zoologické zahradě začne stavět Pavilon evoluce. Nové zařízení by mělo splňovat veškeré požadavky moderního chovu a bude určeno nejen pro zhruba deset šimpanzů, ale také pro další druhy afrických zvířat.

Martin Pleva

Opava: Rekonstrukce kulturního domu

K největším investicím plánovaným v letošním roce patří beze sporu opavský Kulturní dům Na Rybníčku. Jeho celková rekonstrukce má přijít na 149 milionů korun. Práce na opravách započaly již koncem loňského roku a pracuje se nadále a intenzivně i v dnešních dnech (vizualizace na obrázku).

Jak redakci již dříve řekl tehdejší tiskový mluvčí opavské radnice Jan Šindler, rekonstrukce bude trvat asi rok a půl. Opravovat se podle jeho slov bude celý dům a rekonstrukcí projde také plášť budovy.

„Budou opraveny všechny elektrické, plynové, teplovodné a vodní rozvody. Opraví se a zkulturní velký sál v přízemí, změny čekají i malý sál v patře,“ uvedl s tím, že hlavním cílem oprav je, aby měla Opava velký a důstojný sál s dostatečnou kapacitou pro pořádání plesů a tanečních kurzů, lekcí a akcí.

„Tomu se přizpůsobuje koncepce rekonstrukce, a proto je velký důraz kladen na podlahy, klimatizaci a odhlučnění. Architekti dopředu počítají se zátěží, která z plesů plyne,“ podotkl. Sály budou mít podle něj po opravách vyšší kapacitu návštěvníků, než jaká je dnes.

„Bude zde nový a komfortní mobiliář. Z hlediska hostů především židle a stoly, neopominutelná jsou sociální zařízení. Dům získá i odpovídající technické vybavení. Zkulturní se venkovní posezení,“ podotkl.

Lucie Orbanová

Frýdecko-Místecko: V Třinci-Lyžbicích prostaví půlmiliardu

V třineckých Lyžbicích se připravuje spuštění obřích staveb, o kterých se mluví řadu let. Současně s koridorem se vybuduje železniční most, podjezd Via Lyžbice a železniční zastávka (vizualizace na obrázku). Na krátkém úseku se proinvestuje zhruba půl miliardy korun.

Výluky se plánují od 8. března.

Investorem podjezdu Via Lyžbice je Moravskoslezský kraj. Náklady přesáhnou tři sta milionů korun, počítá se ale s výraznou dotací. Vedení kraje sice loni prověřovalo, zda je akce účelná, nakonec však oznámilo, že stavět se bude. Podle radnice je podjezd důležitý zejména pro výjezdy hasičů a záchranářů do lokality za kolejemi.

Nad podjezdem vyroste železniční most za desítky milionů korun, u něj je investorem Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). V těsné blízkosti se postaví i zastávka. O tom, že by v Lyžbicích mohly zastavovat vlaky, se podle pamětníků hovoří půl století, definitivní rozhodnutí však padlo až loni v květnu.

Náklady se odhadují na 38 milionů korun – město zaplatí devět milionů, zbytek vyčlení České dráhy (ČD) a SŽDC. Úřady upozorňují, že dopravní situace v Jablunkovské ulici bude od března zhruba rok komplikovaná. Kvůli stavbám na trati a pod ní se musí z centra odvézt asi 56 tisíc tun zeminy.

Navíc 15. března začne oprava mostku Neborech, a kamiony tak pojedou přes Nádražní a Frýdeckou ulici. Případné dopravní kolapsy bude řešit krizový štáb.

Marek Cholewa

Krnov: Chce především dokončit již rozjeté akce

Krnov bude v roce 2011 hospodařit přibližně s půlmiliardovým rozpočtem. Letos nechystá žádné větší nové investice – hodlá se zaměřit hlavně na dokončení nebo pokračování těch již rozjetých, například na rekonstrukci čističky, památkové Flemmichovy vily (na fotografii) nebo výstavbu cyklostezek.

„Rozpočet počítá s příjmy ve výši 538 milionů korun, což je o 54 procent více než v rozpočtu roku 2010. Největší podíl na navýšení mají státní a evropské dotace. Jedná se o dotace k již rozjetým akcím z loňska,“ uvedla vedoucí odboru ekonomiky a financí Marie Můčková. Kapitálové výdaje krnovského rozpočtu jsou ve výši 226 milionů korun.

„Jde hlavně o investiční akce, které jsou již rozpracované, jako třeba parkoviště na Hlubčické ulici, a pak o akce spolufinancované dotacemi – o rekonstrukci čistírny odpadních vod, výstavbu cyklostezek, rekonstrukci Flemmichovy vily nebo regeneraci území bývalých kasáren,“ dodala.

V současnosti pokračují v Krnově například stavební práce na snížení energetické náročnosti šesti školských budov a domova pro seniory v Rooseveltově ulici. Všechny práce budou hotovy nejpozději do konce letošního roku.

Fidel Kuba

Novojičínsko: Investice do kanalizace

Bezesporu největší investiční akcí největšího okresního města, Nového Jičína, bude v letošním roce projekt na společnou kanalizaci vybraných měst a obcí Novojičínska, na kterém se město podílí částkou 130 milionů korun. Ještě více peněz poputuje v Příboře na místní kulturní dům, který radnice před nedávnem odkoupila.

„V jakékoliv podobě se realizace tohoto záměru stane největší investiční akcí města, na kterou bude navíc nutné zajistit prostředky z jiných zdrojů, než je rozpočet města a taky jeho možnosti. Předpokládaná investice přesahuje částku sto padesát milionů korun,“ informoval příborský starosta Milan Strakoš.

Štramberk pro změnu čeká realizace projektu Regenerace sídliště Bařiny za bezmála padesát milionů korun. „To je téměř jednoroční rozpočet města. Projekt se nyní rozbíhá a má být dokončen do poloviny roku 2012,“ připomněl starosta Jan Socha.

Ve Fulneku se chystají na rekonstrukci Knurrova paláce (na fotografii) za 42 milionů, v Bílovci poputuje do opravy kina dvacet milionů korun. V letošním roce také proběhne největší část již realizované akce ve Studénce, kde staví čistírnu odpadních vod a kanalizace.

V Odrách má radnice v plánu přebudovat budovu bývalého kina na Centrum veřejné správy a také se pustit do rekonstrukce náměstí. Mezi největší letošní investice Kopřivnice se řadí odkanalizování místní části Lubina, realizace stravovny v Domově pro seniory a rekonstrukce ulic Štefánikovy a Štramberské.

Adam Knesl