Regulací nevhodného způsobu svícení, který přispívá k jevu zvanému světelný smog, se už zabývá Ministerstvo životního prostředí. A stranou jej nenechávají ani města v opavském okrese.
„Při rekonstrukcích či osazování nových lamp veřejného osvětlení již bude do budoucna postupováno tak, aby světelné znečištění bylo co nejnižší. Naší snahou je tedy dopady tohoto jevu v maximální možné míře snižovat,“ vysvětlila mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.
Tento týden byla například dokončena výměna svítidel u veřejného osvětlení v městské části Komárov. V tomto případě už byly instalovány lampy, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
„Konkrétně se jednalo o osvětlení podél silnice první třídy, která Komárovem prochází. K jeho demontáži nás vyzvala společnost ČEZ. Ta na vlastní náklady obnovovala svá vedení a zařízení, na kterých mělo město svítidla osazena. Zároveň proběhla i výměna lamp v přilehlých bočních ulicích, což zajišťovaly ve spolupráci s firmou ČEZ opavské technické služby,“ doplnila Lada Dobrovolná.
Světelným smogem se zabývají i v Hlučíně. Město si už nechalo vypracovat energetický audit a kompletní projekt veřejného osvětlení nejen přímo v samotném Hlučíně, ale také v Darkovičkách a Bobrovníkách.
„Opatření v něm navržená teď budeme postupně realizovat při každé rekonstrukci veřejného osvětlení. Znamená to, že tedy sice neměníme zatím funkční osvětlení, byť již třeba neodpovídá nejnovějším požadavkům a trendům, ale při opravách už zásadně používáme jen nový typ svítidel,“ konstatovala hlučínská mluvčí Ivana Gračková.
Už se tak například nepoužívají výbojky, ale nahrazují se úspornějšími a citlivějšími LED světly.
„A při nedávné výměně veřejného osvětlení na centrálním Mírovém náměstí jsme nahradili původní koule, které září do všech stran, světly s vrchlíkem, které osvětlují opravdu zejména komunikaci,“ dodala mluvčí.