VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města na Opavsku se snaží mít herny pod kontrolou

Opava - Gamblerství není v našem regionu problém. Tvrdí to alespoň zástupci měst v okolí Opavy.

18.2.2008
SDÍLEJ:

V HERNÁCH na území Opavy je provoz hracích automatů omezen na dobu od desíti hodin dopoledne do dvaadvaceti hodin večer.Foto: DENÍK/Archiv

Například v Kravařích situaci okolo jediné místní herny pečlivě monitorují. „Zatím jsme nezaznamenali žádné stížnosti. Často provádíme policejní kontroly, a pokud by byly problémy, jsme ochotni zasáhnout,“ uvedl starosta Andreas Hahn, podle něhož není počet hráčů masivní.

Obdobně je na tom také Dolní Benešov. Zde došlo k omezení míst, kde se mohou hrací automaty vyskytovat. Proto byste jenom těžko hledali výherní automaty v blízkosti zdejšího sídliště, kde je zvýšený výskyt mládeže. Jak uvedl starosta Martin Štefek, v poslední době došlo k úbytku hracích zařízení a v současnosti jich je na území Dolního Benešova okolo deseti kusů. Ani v Hlučíně neregistrují zvýšený počet závislých hráčů a nechystají proto žádný program, který by měl omezit počet heren a výherních zařízení. Podle tiskové mluvčí Hlučína Jarmily Harazinové nepředstavuje hráčství hrozbu, která by potřebovala okamžité řešení.

„U nás není gamblerství rozšířené. Ve městě je jedna sázková kancelář a pár hracích automatů po restauracích, ale nezaznamenali jsme žádné případy, že by si někdo stěžoval nebo dokonce že by někomu automaty zničily život a rozvrátily rodinu,“ popisuje situaci v Hradci nad Moravicí zdejší místostarosta Karel Hanák. Dalším městem, které se snaží omezit hráčství, je Vítkov. Jak řekl starosta Pavel Smolka, přestože boj není cílený, alespoň dílčí opatření zde probíhají. Město nepodporuje hrací zařízení v obecních budovách a dále se pak pokouší zabránit přístupu mladistvým k těmto zařízením.

 

Opava gamblerům přistřihla křídla

Opavané to berou s povděkem, majitelé nonstop heren mají pocity zcela opačné. Zastupitelé města Opavy totiž již na konci loňského roku schválili vyhlášku, která omezuje provoz heren. Vše kvůli stížnostem občanů na hluk a rušení nočního klidu v blízkosti heren. Potvrdil to tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler. „Provoz hracích automatů v nich byl omezen na dobu od desíti hodin dopoledne do dvaadvaceti hodin večer. V letošním roce pak bude město dále monitorovat, jaký má vyhláška přínos a užitek. Podle toho může dojít ke zpřísnění nebo úpravě vyhlášky,“ informoval Šindler.

„Bydlíme v Kateřinkách hned naproti jedné takové herně. Bylo tam otevřeno do ranních hodin, opilí návštěvníci dělají kravál,“ popisovala své zkušenosti s nočními gamblery devětatřicetiletá Kateřina Marková. Nejen ona proto loňské rozhodnutí opavských zastupitelů přivítala.. „Stoprocentně jsem ráda,“ dodává Opavanka. Stejný názor má i důchodkyně Martina Kavanová. „Konečně zastupitelé schválili něco, co má smysl. Nevím, co za lidi do těch automatů hází svou výplatu, ale když bude zavřeno, bude to i pro jejich dobro,“ myslí si důchodkyně.

Kromě mnoha problémů má pro město provozování výherních a hracích automatů i jedno pozitivum. A tím jsou finance. Jejich provozovatelé totiž každoročně přispívají do městské pokladny mnohamilionovými částkami. I přesto pro přijetí vyhlášky hlasovalo třicet dva zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

 

18.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení