Asi nikdo z nás je nevidí rád a už vůbec ne, pokud se nastěhují do blízkosti jeho domu. Řeč je o potkanech, se kterými musejí města na Opavsku každoročně bojovat.

Samotné deratizace probíhají hlavně na jaře, jako je tomu právě v těchto dnech v Opavě. Rizikovými místy ve městě, jak ukázal průzkum, je například centrum města, sídliště Kateřinky-západ, lokalita mezi ulicemi Olomoucká a Otická a lokalita kolem Jaselské ulice.

„Deratizace trvá měsíc. Bude provedeno kladení nástrah a pak následné kontroly,“ zmínila tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná a dodala, že očekávají i podněty ze strany občanů.

close Deratizace se provádí samozřejmě i v kanalizacích. info Zdroj: archiv Deníku zoom_in Nutno podotknout, že deratizace se dělá každoročně a město za ni zaplatí přes 233 tisíc za rok. Do boje proti potkanům se samozřejmě pouští i další města.

„V Hlučíně děláme deratizaci průběžně. Město zajišťuje deratizaci pozemků, Vodovody a kanalizace Hlučín deratizují kanalizační stoky. Město vynakládá ročně na deratizaci přibližně 70 až 80 tisíc korun dle potřeby,“ uvedla tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková s tím, že každoročně se deratizuje na všech městských pozemcích, zejména na sídlištích, kde se potkani množí daleko více než v zástavbách rodinných domů. Potkanů se pak zbavují také v Budišově nad Budišovkou.

„V Budišově provádíme v našich domech pravidelnou deratizaci odbornou firmou dvakrát ročně, a to na označených místech v domech. Hlavně ve sklepních prostorech obytných domů. Žádná riziková místa s nadměrným výskytem hlodavců zde nemáme,“ zmínila referentka bytového hospodářství Městského úřadu v Budišově nad Budišovkou Marta Lindnerová.

Pozadu pak nezůstávají ani ve Vítkově, kde také deratizaci provádějí pravidelně.

„Co se týká objektů města, tedy bytové domy a další budovy, je dvakrát ročně prováděna deratizace smluvní firmou. Deratizaci ve městě si dále pak objednáváme přes Technické služby Vítkov. Ty provádí deratizaci zejména v kanalizacích, kdy termín se dle možností skloubí s termínem SMvaK, ať je deratizace plošná,“ vysvětluje vítkovský místostarosta Oldřich Huška a dodává, že se provádí dvakrát ročně a někdy i vícekrát.

„Problémy s přemnožením potkanů má město v místní části Nové Těchanovice. Tam je skládka odpadů, kdy mimo hubení deratizační firmou je zde i možnost, že místní obyvatelé si na skládce od správce mohou  vyzvednout návnady na hubení,“ podotkl místostarosta. Nakonec vzpomněl na rok 2016, kdy se rozmnožili potkani na ulici Hřbitovní ve Vítkově. „Příčinou asi bylo, že jeden místní občan zde choval prasata. Proběhla deratizace a problém již vymizel,“ uzavřel.