Častokrát vás uhrane na první pohled, protože na ní roste pestré luční kvítí. Nelahodí však jen oku, své útočiště tady nachází i hmyz a další živočichové. Třeba i v samotném centru města.

Ve slezské metropoli se těchto květnatých luk, na nichž byly rostliny zasazeny takzvaným přímým výsevem, nachází celkem jedenáct.

„Každý záhon je tvořen jinou směsí, a tak nám v Opavě rozkvétá například Trikolora, Strakonická louka nebo Plzeňská lednice,“ říká Anna Sotolářová z tiskového oddělení opavského magistrátu.

Poradí aplikace na webu

Pokud by někdo květnatou louku náhodou nepoznal nebo by se chtěl dopředu podívat, kde všude v Opavě ji lze najít, může se s důvěrou obrátit na webovou aplikaci Květnaté louky na internetových stránkách města v sekci Mapový portál. Každou louku lze samostatně rozkliknout a dočtete se i o tom, jaká směs na daném záhonu zrovna roste.

„Ty nejnovější louky mohou Opavané obdivovat ve Dvořákových sadech za Alžbětinou zahradou a před Domem umění. Prozatím se rozšiřování nepřipravuje,“ pokračuje.

Jednu květinu pro ženu

V minulém roce se záhony v Opavě stávaly terčem vandalů. Lidé přicházeli s lopatkou a bez okolků si rostliny vyryli. Další pošlapali a práce zahradníků tak kolikrát přišla vniveč. Letos jsou Opavané zdá se již poučeni.

„Žádný větší případ neevidujeme. Obecně se dá říci, že v letních měsících se občas najde někdo, kdo se v centru záhonkem projde. Ale takový „pachatel“ nebývá dopaden. A také někdy ze záhonu zmizí květina či květiny za účelem obdarování ženy,“ přibližuje Anna Sotolářová.

Pozitivní ohlasy

Tu a tam někdo utrhne jednotlivé květiny také ze záhonů v Hlučíně. Případy, kdy by si někdo domů odnesl větší část louky, zde naštěstí neevidují. V Hlučíně rostou květnaté louky čtyři. O vznik všech se zasloužili a starají se o ně zaměstnanci Technických služeb (TS) Hlučín.

„Tři jsme zakládali v roce letošním, jedna je již z minulého roku. Louky budeme v dalších lokalitách navrhovat i do budoucna,“ míní ředitel hlučínských TS Roman Šťastný. A mluvčí města Kristina Neničková jej ještě doplňuje: „Naši občané květnaté louky hodnotí velmi pozitivně.“

Kde rostou květnaté louky?
Opava:
náměstí Republiky (dvě louky), U Fortny, Dům umění, park za Slezankou, Dvořákovy sady, u geodézie, Partyzánská ulice, Horovo náměstí, Městské sady, kruhový objezd u Globusu.

Hlučín: pod farou v Hrnčířské ulici, před zámkem na Kostelním náměstí, před Domovem pod Vinnou Horou v Celní ulici, podél komunikace v ulici ČS Armády na sídlišti OKD.