Memorandum. Encyklopedie uvádí, že se jedná spíše o neformální záznam nějaké skutečnosti, jednání nebo stanoviska. Memorandum, které podepsal primátor města Opava Zbyněk Stanjura a ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík, je však důležité nejen pro tyto subjekty, ale i pro občany Opavy. Na úterní tiskové konferenci několikrát z úst aktérů zaznělo, že partnerství města a muzea přinese ovoce v kratších i dlouhodobějších projektech. Je samozřejmě důležité pro zachování kulturních hodnot a rozvoji kulturního života v Opavě.

Primátor Zbyněk Stanjura uvedl, že obě instituce spolupracují již dlouho a nyní bude možnost to prezentovat navenek. Jednou z oblastí vzájemné spolupráce je právě související publicita. Do memoranda byl například dále zahrnut vznik expozice o historii města Opavy v Obecním domě. Ředitelka Opavské kulturní organizace (OKO) Irena Šindlerová poznamenala, že výstava bude otevřena na jaře příštího roku. „V současné době spolupracujeme na výběru konkrétních věcí a věřím, že tím to neskončí. Rádi bychom v prostorách Obecního domu uskutečnili také dočasné výstavy se Slezským zemským muzeem,“ doplnila ředitelka OKA, které Obecní dům spravuje.

Mimo Obecního domu by mohlo muzeum vystavovat také v Domě umění. Stejně by to mělo fungovat také naopak. Město může pořádat akce v prostorách muzea. Zároveň se domluvily na pořádání kulturních a společenských akcí pro veřejnost. Vedoucí kanceláře primátora Daniela Nováková upozornila, že již se spolupráce děje v rámci Dne dětí, Dnů evropského dědictví a je zde prostor pro další rozvoj. Spolupráce by měla vzniknout také při vydávání populárně-naučných publikací o Opavě či muzeu.

Ředitel muzea Antonín Šimčík k memorandu řekl: „Partnerství považuji za klíčové. Slezské zemské muzeum musí být a je propojeno s děním v Opavě. Věřím, že dojde ke zkvalitnění života Opavanů.“

V neposlední řadě jsou do memoranda zařazeny i finance. Protože Slezské zemské muzeum spravuje Ministerstvo kultury, tak město se bude snažit podpořit získání finančních prostředků především na opravy budov a výstavby nového centrálního depozitáře. „V rámci republiky máme třetí nejbohatší sbírku, ale je zde zásadní problém- nemáme dostatek prostor,“ poznamenal Šimčík a primátor Stanjura k tomu dodal, že finance je třeba získat. „Po Brně jsme na řadě my!“ řekl rozhodně.

V memorandu je také zahrnut vznik Kukátek do minulosti. O tomto zajímavém projektu se budete moci dočíst více v úterním vydání Opavského a hlučínského deníku a Regionu.

Přečtěte si také: Soše na muzeu upadla hlava, dolů musely i další sochy