Během července v útrobách hradeckého kina Orion proběhlo veřejné projednávání, jehož se zúčastnili zástupci kamenolomu, odboru životního prostředí krajského úřadu, zástupci města a také občané Jakubčovic.

Řešilo se rozšiřování lomu, proti němuž jakubčovičtí občané iniciovali vznik petice. Kamenolom sice nakonec obdržel souhlasné stanovisko, ale s řadou připomínek. Došlo také na jednání všech stran, jak by mohla společnost fungovat, aniž by docházelo k rušení lidí z Jakubčovic a znečišťování okolí.

Všichni se snažili najít kompromis, což přineslo první konkrétní výsledky. Na stránkách Hradce se začaly objevovat informace o termínech a hodině odstřelů.

„Záleží na tom, jak občané bydlí daleko od místa, kde je odstřel prováděn. Když se odstřely provádějí blízko, je to nepříjemné a člověka to může polekat," poznamenal jeden z iniciátorů petice a člen Osadního výboru Jakubčovice Václav Orlík.

Příští clonový odstřel proběhne v úterý přibližně v deset hodin. V Hradci plánují, jak přenos informací v příštích týdnech ještě zkvalitní. „Občané budou moci získat informace o plánovaných odstřelech na webových stránkách města Hradec nad Moravicí. V současnosti připravujeme samostatnou sekci. Do budoucna zvažujeme také možnost informování občanů pomocí e-mailových případně SMS zpráv," popisoval hradecký místostarosta Patrik Orlík.

O zlepšení vztahů s občany stojí také samotný kamenolom. „V případě zájmu můžeme ukázat výkazy a dokumentaci o odstřelech a společně najít co možná nejvhodnější termín pro odstřel. Snažíme se, aby důsledky těžby pro okolí byly co možná nejmenší," uvedl naší redakci pracovník lomu, který si ovšem nepřál zveřejnit své jméno.

I když veřejné projednávání se uskutečnilo teprve v červenci a u některých připomínek bude trvat déle, než se je podaří realizovat v praxi, v něčem už k určitému posunu došlo.

„Kromě odstřelů se také řešilo, jakým způsobem bude kontrolována spodní voda. Při těžbě totiž dochází k jejímu úbytku. V dohledné době by se měly instalovat speciální čidla," pokračoval Václav Orlík a vzápětí ještě doplnil: „Posunula se také doba, kdy lom zahajoval provoz. Náklaďáky jezdily už od pěti hodin a jelo se až do půl jedenácté. Teď se začíná od šesti a končí v deset."

Na červencovém projednávání v kině Orion se debatovalo i o dodržování roční výtěžnosti. Kamenolom by nově během jednoho roku mohl vytěžit maximálně 750 tisíc tun. Kromě toho se probíralo také plachtování nákladů vozidel. Někteří řidiči je totiž plachtou neopatřují a následně se z nich vydatně práší. Mimo jiné se řešil také úklid a oprava poškozených komunikací.