Dolní Benešov, Hlučín, aktuálně také Ostrava, to jsou města v blízkosti slezské metropole, ve kterých se rozhodli zcela zrušit herní automaty. Půjde to i jinde? Takovýto krok by jistě přivítalo mnoho lidí, jako například Opavan Jiří Dener. „Vadí mi hazard a gamblérství obecně. O podivných personách, které herny navštěvují, konkrétně především automaty v nich, se raději nebudu ani vyjadřovat. Úplné zrušení výherních přístrojů bych tedy uvítal, živá hra (karetní hry a ruleta – pozn. redakce) ať klidně zůstane,“ vyjádřil se k tématu.

Návrh na nulovou toleranci hazardu ve městě Opava již v minulosti neprošel, naposledy jej prosazoval zastupitelský klub KDU-ČSL. Aktuálně je opavský hazard částečně regulován obecně závaznou vyhláškou, časové omezení je pak dáno samotným zákonem.

„Vedení města připravuje pracovní skupinu, která se bude zabývat výherními automaty a hernami. Konečné slovo ale samozřejmě budou mít zastupitelé,“ uvedl k problematice heren pracovník vztahů k veřejnosti z tiskového oddělení města Opavy Roman Konečný. Zákazem by se město připravilo o značnou část financí, v loňském roce totiž přiteklo do městské kasy zhruba 52 milionů korun.

Ve Vítkově mají stále jednu hernu. „Návrh na zrušení v minulých letech neprošel. Je to složité rozhodnutí, protože bychom přišli o peníze, které se dají využít jinde,“ uvedl starosta Vítkova Pavel Smolka, který před čtyřmi lety hlasoval proti podanému návrhu.

Naopak v Hlučíně se plošný zákaz hazardu na celém území města podařil schválit a v platnost vešel prvního července roku 2015. Rozpočet Hlučína tak přišel zákazem postupně podle termínů, do kterých měly herny povolení, o zhruba pět milionů korun.

Jít si zahrát automaty nebo jiné hazardní hry není možné ani v nedalekém Dolním Benešově. „Ve městě už před zákazem platila vyhláška, která umožňovala provoz těchto zařízení jen v předem vytyčených lokalitách. Hazard byl zakázán například v okolí škol a školek. Největší problém byl s hernou v Osadě míru,“ přiblížil redakci již dříve místostarosta Dolního Benešova Jiří Krömer.