Do výběrového řízení o bytový dům č. p. 8 a pozemek u něj o výměře 494 m² na Dolním náměstí se původně přihlásili dva zájemci (na fotografii je to modrý dům, v přízemí je kavárna Es). Vyšší nabídku podala společnost Better Speaker s.r.o., a to 10,1 milionu korun. Ta zaplatila i požadovanou kauci.

Na to město reagovalo nabídkou současným nájemcům nebytových prostor v domě, kteří projevili zájem. Tomáš Sprinz podal svoji nabídku na dorovnání stejné částky jako Better Speaker a rovněž složil kauci, zatímco Jan Valík se i přes prvotní zájem nakonec rozhodl svoji nabídku stáhnout. Vedení města se pak přiklonilo k prodeji domu Tomáši Sprinzovi.

Domy č. p. 10 a 11 Dolní náměstí (na fotografii je to béžový dům, v přízemí Fortuna a světle modrý dům, v přízemí Elvis cukrárna). Do výběrového řízení se přihlásil jeden zájemce – společnost Better Speaker s.r.o., zastoupená jednatelkou Janou Kolářovou. Ta podala nabídku kupní ceny 12,45 milionu korun. To je o 50 tisíc více, než byla minimální nabídková cena stanovená znaleckým posudkem.

Rovněž v termínu složila požadovanou kauci. I v tomto případě byli osloveni všichni nájemci bytů i nebytového prostoru s nabídkou možnosti dorovnání dosažené kupní ceny. Ti však ve stanoveném termínu nereagovali. Podle obchodního rejstříku je společnost Better Speaker s.r.o, jejíž je Jana Kolářová jedinou jednatelkou od loňského května, výrazně propojená s podnikatelskými aktivitami rodiny Kolků.

Je stoprocentně vlastněna společností ROYAL IMPERIUM a.s, které předsedají hned tři členové rodiny Kolků – Jitka, František a Tomáš. Jana Kolářová je i jedním ze tří členů dozorčí rady. Je také jedním ze tří členů dozorčí rady společnosti ACERBUM VERITAS a.s., jejímž jediným členem představenstva je František Kolek a která v lednu letošního roku přesídlila z Ostravy do Opavy.

Na stejné adrese, tedy náměstí Republiky 369/11, sídlí i společnost ABSOLUTE ABSOLUTA a.s., kde je členkou představenstva Jitka Kolková a Janu Kolářovou zde najdeme opět jako jednu z členů dozorčí rady, která má znovu stejné složení jako obě předešlé firmy. U všech je pak dalším společným znakem předmět činnosti - pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Zdá se tedy, že impérium rodiny Kolkových se nepřímo rozroste o dva další domy v jednom z nejlukrativnějších míst Opavy.

Město Opava této společnosti prodalo v minulosti i další nemovitosti. Například přesně před rokem to byla budova č. p. 1389 a pozemek v Zeyerově ulici v Kateřinkách za 5,7 milionu korun.

Do čtveřice se jednalo o prodeji podílu na domu č. p. 99 a příslušné parcely v ulici Krnovské v Opavě-Jaktaři. Do zveřejněného výběrového řízení se přihlásil jeden zájemce – Jan Strnadel, který podal nabídku ve výši 50 tisíc korun. Další nebytové prostory nebyly pronajaty, proto již dále nebyli osloveni žádní další zájemci.

„Tyto prodeje proběhly podle schválených pravidel, byla dána možnost dorovnání stávajícím nájemníkům. Z tohoto hlediska zde nevidím problém. Jiná věc je, že se jako opozice se schválenými pravidly prodeje zcela neztotožňujeme,“ řekla k věci Pavla Brady.

Kolek skupuje domy. Opavané jsou rozpačití

Tvrzení, že firma ROYAL IMPERIUM skupuje na Dolním náměstí domy, Opavany ze židle nenadzvedne. Když však zjistí, že se za ní skrývá rodina známého opavského podnikatele Kamila Kolka, někteří mají hned jasno.

„To je tedy úplně úžasné! On si prostě dělá, co chce, a nikdo mu v tom nezabrání,“ rozhořčil se překvapeně devětapadesátiletý muž z Opavy. Vyjádřil obavy, že budovy se nedostanou do správných rukou a budou upadat jako Obchodní dům Breda.

„Nedávno jsem tam byl a je to hrozné. Dům chátrá, vezměte si, jak jen vypadají ta okna! Je to místní reprezentativní budova a takhle dopadla,“ neskrýval svou lítost. O prodeji domů slyšel při anketě poprvé i jednadvacetiletý student z Opavy-Kateřinek Daniel Turek, který reagoval podobně.

„O tom jsem nevěděl, ale nelíbí se mi, když někdo s mocí a penězi potlačuje původní obchůdky a zavádí tam své, které jsou mnohdy kvalitativně horší,“ uvažoval nahlas. V narážce na Bredu řekl: „Myslím si, že Breda při svém zrodu na tom byla nejlépe. Viděl jsem totiž fotografie, kdežto dnešní stav se mi nelíbí. Chátrá a obsadili ji vietnamští obchodníci, jako to ostatně nejspíš udělali (dělají) na Dolním náměstí,“ podělil se o své přesvědčení.

Vedle nespokojených hlasů se ozývají na téma prodeje domů i lhostejnější. Často patří lidem, kteří už do Bredy raději nechodí. „Nevím o tom nic, že by kupoval další domy. Do Bredy vůbec nechodím, nevím, jak to tam teď vypadá,“ přiznala třicetiletá Lenka Davidová z Otic, která je nyní na mateřské dovolené.

Dodala, že její rodina chodí nakupovat do supermarketů.

„Nemám na to názor. Už toho skoupil víc. Takže jestli na to má, jestli se nezadlužuje…,“ krčila rameny nad počínáním podnikatele třiašedesátiletá důchodkyně z Dolních Životic. Do Bredy dříve zavítala na nákupy, ale dlouho tam již nebyla. „Teď už vůbec nevím, jak to v Bredě vypadá,“ dodala.

„Kupuje další domy? Je mi to celkem jedno, ale je fakt, že v Bredě je to škaredé, divné. Vietnamci mají regály hrozně blízko sebe, člověk se tam necítí dobře,“ vypověděl dvaapadesátiletý Igor Chaust z Opavy se slovy, že doby, kdy nakupoval v Bredě, jsou dávno pryč a radši jde jinam.

(dar)