Přestože není budova staré Bredy majetkem města, rozhodla se radnice v září letošního roku instalovat kolem objektu lešení. Důvod? Z chátrajícího, svého času však věhlasného obchodního domu totiž začala opadávat omítka.

Protože po chodníku kolem Bredy denně projdou tisícovky občanů a místo je velmi frekventované, chtělo město předejít případnému zranění některého z chodců. Za instalaci kovového lešení podél přední stěny budovy a roh směrem k bývalému pivovaru zaplatila slezská metropole 265 tisíc korun, a už tehdy deklarovala, že bude chtít peníze po správci konkurzní podstaty vrátit. A proces už se rozběhl.

„Odbor výstavby vydal v půlce listopadu rozhodnutí o uložení povinnosti uhradit náklady vynaložené na neodkladné zabezpečovací práce. Rozhodnutí se stalo pravomocným 4. prosince, povinnost uhradit je stanovena do 15 dnů, lhůta tedy běží,“ potvrdila mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

BOJ S VĚTRNÝMI MLÝNY?

Může se však stát, že k zaplacení vůbec nedojde, tuto skutečnost město koneckonců připustilo ještě před postavením lešení. Už tehdy se hovořilo o tom, že jestliže peníze do městské kasy nedorazí, přijde na řadu exekutor. A toto platí stále.

„Pokud nebude částka uhrazena, pošleme správci konkurzní podstaty po novém roce ještě jednu výzvu. A nezareaguje-li ani na ni, bude celá záležitost předána na naše exekuční oddělení a to bude pohledávku vymáhat,“ nastínila další průběh Lada Dobrovolná.

Naše redakce se správce konkurzní podstaty Josefa Cupku opakovaně pokoušela kontaktovat jak telefonicky, tak prostřednictvím emailu. Ani na opakované výzvy se však do uzávěrky tohoto vydání k záležitosti nevyjádřil. Není tak jasné ani to, v jakém stavu se nachází prodej staré Bredy.

V prvním kole Josef Cupka kupce nevybral, o prázdninách oslovovala potencionální zájemce i realitka. Jak proces dopadl a zda bylo vypsáno druhé kolo tendru, se lze jen dohadovat. Protože je však budova na webu advokátní kanceláře Josefa Cupky stále k mání, je pravděpodobné, že druhé kolo výběrového řízení nyní běží. Cena Bredy činí podle znaleckého posudku 55 milionů korun.