Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město si připomíná výrobce glóbů Václava Merklase

Opava – Letos je to 145 let od úmrtí Václava Merklase. Tento významný český kartograf a rytec byl pravděpodobně prvním výrobcem zeměpisných glóbů v našich zemích – první postavil v roce 1848.

13.10.2011 1
SDÍLEJ:

Pamětní desku věnovali Václavu Merklasovi v roce 1966. Je umístěna ve vestibulu katastrálního úřadu.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Merklase s Opavou pak spojovala profese pedagoga na zdejším gymnáziu. V Opavě také roku 1866 zemřel. Při příležitosti výročí je ve vstupní hale opavského katastrálního úřadu nainstalovaná výstava o tomto jistě zajímavém muži.

Zítra, v pátek 14. října, se zde pak uskuteční cyklus několika přednášek. První bude věnována právě životu a dílu Václava Merklase, další pak už budou více odborné. Druhá je totiž věnována převodu historických map do digitální podoby a třetí současnému zeměměřičství a výhledu oboru do dalších let.

Mezi významné Merklasovy práce patří i Atlas k přírodnímu zeměpisu z roku 1843, který sice nebyl úplně dokončen, ale i tak se stal základem pro školní atlasy své doby a první kapesní zeměpisný atlas z roku 1853.

Kdo byl Václav Merklas?

Narodil se v září roku 1809 v Praze. Přesto, že vystudoval práva, rozhodl se pro jiný životní cíl. Založil vlastní tiskárnu, kde se věnoval uměleckému mědiryteckému řemeslu. Nejprve maloval a ryl obrázky svatých, ale potom se plně soustředil na sestavování, rytí a vydávání českých map, zeměpisných atlasů, zavedl u nás jako první výrobu glóbů.

V období 1837 – 1853 vydal osm atlasů především pro školní potřebu, sestavil a vydal nákladem Matice české mapu Země české (1846) a glóbus Zeměkoule dle nejnovějšího rozdělení (1853). Po velké reformě rakouského školství vykonal v r. 1852 státní zkoušky ze zeměpisu i dějepisu a stal se gymnazijním učitelem uvedených předmětů. N

ásledně jeho cesta vedla z Prahy do slovenské Levoče a po krátkém návratu do Prahy roku 1864 přijal učitelské místo na gymnáziu v Opavě po odcházejícím prof. Janu Lepařovi, kde vyučoval němčinu, dějepis a češtinu. S prof. Antonínem Vaškem vydával Opavský besedník a potom české kalendáře Posel z Moravy a Slezska.

Po vypuknutí prusko-rakouské války se Slezsko stalo jedním z bojišť. Když Opavu obsadila pruská vojska, zavlekla sem i epidemii cholery. Té nejprve podlehla Merkalova druhá manželka Františka a 2. října 1866 jí podlehl i Václav Merklas. Oba manželé jsou pohřbeni na opavském hřbitově.

(Připraveno podle podkladů PhDr. Josefa Gebauera)

Autor: Martin Kůs

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení