„Vedení města se myšlenkou zavedení určitého omezení konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích již zabývá. V současné době právní odbor zpracovává stanovisko, za jakých podmínek a jakým způsobem je možné toto alespoň ve vytipovaných lokalitách regulovat,“ říká k tématu Daniel Žídek (ČSSD), náměstek opavského primátora a muž pověřený vedením městské policie.

Jak dodává, na základě tohoto rozboru se bude o problému v rámci vedení města dále diskutovat. „Já osobně si myslím, že by tato vyhláška měla existovat, a bude-li to jenom trochu možné, budu její zavedení v našem městě prosazovat. Nicméně, jak jsem již předeslal, je nezbytné počkat na doporučení právníků, jakou cestou se v tomto směru dále vydat,“ vysvětluje osobní stanovisko náměstek Žídek.

V současné době sice v některých případech mohou strážníci zasáhnout. To při spáchání přestupku například proti veřejnému pořádku nebo výtržnosti.

Klasickým příkladem, kdy ale nemohli dělat nic, byl koncert Tonye Graves na opavském Dolním náměstí. Ten nechala manažerka zpěvačky ukončit předčasně, protože se bála, že opilí tanečníci u pódia napadnou hudebníky.

Klasický obrázek z centra Opavy jsou ale posedávající bezdomovci na lavičkách, v rukou láhev kořalky nebo krabicové víno a popíjejí. Pak se někam odsunou a spí. Popíjení alkoholu na veřejnosti možná někdo jako problém nebere, ale problém to je. Přesněji řečeno, problém se z toho stává ve chvíli, kdy opilci začnou obtěžovat kolemjdoucí, třeba tím, že po nich chtějí peníze.

Cestou vyhlášky zakazující nebo regulující pití na veřejnosti se vydala už řada měst. Další, například nedaleká Olomouc, podobný krok intenzivně připravuje. A v hanácké metropoli půjdou dál. Chtějí zakázat i žebrání a pouliční prodej.