Město už potřetí vyhlásilo participativní rozpočet, díky kterému mohou občané města realizovat své projekty, na které radnice letos uvolnila 500 tisíc korun. Návrhy v hodnotě od 20 tisíc do půl milionu korun mohou občané podat do konce srpna. Projekty, které budou financovány z rozpočtu města, musejí být hotovy do konce listopadu 2025.

„Pokud jste ochotni přiložit ruku k dílu, neváhejte a přihlaste do participativního rozpočtu svůj nápad. Nemusí jít o nic velkého, třeba jen o pískoviště s několika prolézačkami, nebo o bylinkovou zahradu, která by sloužila vám i sousedům, fantazii se meze nekladou,“ inspiruje Vítkovany starosta města Jakub Cihlář. Uvítal by, kdyby třetí ročník participativního rozpočtu měl větší odezvu než první dva.

Ilustrační foto.
Tendr na jižní obchvat Opavy a další. Sdružení bilancovalo a plánovalo

Do prvního ročníku v roce 2022 byl přihlášen jediný projekt, který dnes už slouží veřejnosti. „Jde o herní prvky pro děti vedle minigolfu, na který město uvolnilo ze svého rozpočtu 250 tisíc korun. Vloni se nepřihlásil nikdo, takže jsme ze strategického plánu rozvoje města vybrali tři projekty, z nichž lidé mohli zvolit ten, který bude zrealizován. Zvítězila možnost upravit zahradu u městské knihovny. Projekt v hodnotě 500 tisíc korun začne ještě letos,“ nastiňuje starosta situaci s tím, že cílem participativního rozpočtu je vtáhnout lidi „do hry“, do zvelebování města, v němž žijí, zapojit je do chodu Vítkova a dát možnost aktivním jedincům, aby se podíleli na tvorbě příjemnějšího místa pro život.

Dopravní nehoda, Otice, Opavsko, 4. května 2024. .
Záchranáři na Opavsku resuscitovali řidiče postiženého srdečním infarktem

„Nevěřím tomu, že nikdo takový u nás není,“ netají Jakub Cihlář rozčarování nad dosavadním vývojem. Doufá, že obyvatelé města tentokrát šanci na využití části finančních prostředků z rozpočtu nepromarní a že u nich znovu nezvítězí lhostejnost.

K tématu

Jediný přihlášený David Krása provozuje vítkovský minigolf.

„Hodně se mi líbily dřevěné didaktické herní prvky, které vyrábí František Janata. Protože něco takového u minigolfu chybělo, zpracoval jsem projekt a v roce 2022 jsem se do participativního rozpočtu přihlásil. Vedení města můj záměr podpořilo, zmíněné herní prvky pořídilo, já jsem výstavbu hřiště zafinancoval a společně s přáteli je vybudoval. Vítkovské děti tak dostaly k dispozici nové místo, kde si mohou hrát. Participativní rozpočet je fajn věc, ale není to o tom, že něco vymyslíte a jiní to za vás udělají. U realizace projektu musíte být od začátku do konce, musíte se na něm fyzicky podílet. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že když se něco takového povede, stojí to za to!“ konstatuje David Krása.

Jeho příběh je dobrým důvodem k tomu, aby letos našel následovníky.