Jenže to je podle Kokoře jeden z hlavních problémů. Řidič, který takové upozornění na svém autě najde, se vymlouvá na osobu blízkou. Výsledek? Viníka se zjistit nepodaří, přestupek se odkládá a řidiči dál vesele parkují, kde nemají.

„Parkují na chodnících, trávnících, a dokonce i v odbočovacích pruzích, což je velice nebezpečné," upřesnil tajemník opavské radnice Tomáš Elis. Tomu by nyní chtěli radní udělat pomocí botiček přítrž. Vede je k tomu obrovský nárůst přestupků. Zatímco v roce 2008 jich úřady evidovaly 1570, loni již 6955.

„Těžko to můžeme řešit nějak jinak," obhajuje chystané použití botiček náměstkyně opavského primátora Pavla Brady (nestr.). Podle jejích slov je parkování v Opavě problematické, proto zdejší radnice od pondělka rozšířila počet parkovacích placených míst na Masarykově třídě.

Nicméně botičku by řidiči ve slezské metropoli mohli dostat již za několik dnů, konkrétně od 1. července. Za její přiložení a odstranění pak řidič nebo provozovatel vozidla zaplatí čtyři sta korun, výmluva na osobu blízkou postrádá smysl.

„Čtyři sta korun je nejnižší cena. Vypočetli jsme ji z nákladů, které městské policii tímto stoupnou," objasnil ředitel výši pokuty a současně odmítl možnost, že by se tím vším musel navýšit rozpočet městské policie. Peníze do městské pokladny jako hlavní motiv pro zavedení botiček odmítla rovněž Pavla Brady. „Peníze za tím nejsou, nad tím jsme neuvažovali," uvedla náměstkyně.

Hláska k botičkám přistupuje i navzdory tomu, že trendem je spíše ústup od jejich používání. „Ostrava. Liberec, Strakonice, Pardubice, Milotice. To jsou například města, kde botičky používají a podle mých informací to má smysl," pokračoval Milan Kokoř, který je ve funkci sedm měsíců a který tvrdí, že je především pro prevenci.

„Po mém nástupu do funkce ředitele došlo k určité změně v její činnosti, a to zejména přechodem z represivních opatření na preventivní činnost," tvrdí velitel obecních strážníků s tím, že mnozí místní řidiči toho prý začali zneužívat a přestali respektovat dopravní předpisy a nařízení města.

Botičky, které prý strážníci nebudou dávat okamžitě a automaticky všem, jsou podle jeho názoru represe, nicméně s prvky prevence. S tímto jeho názorem souhlasí i náměstkyně Pavla Brady.

Redakce oslovila radnice některých jiných měst, kde botičky využívají.

Pardubice
V Pardubicích už nějaký ten rok botičky na auta městská policie dává, za poslední dva roky ale nejsou tak striktní. Považují to spíše za represivní část řešení problému s parkováním, tedy pokud řidič parkuje špatně opakovaně nebo je s ním těžká domluva.

Ostrava
Ostravská městská policie také botičky nedává všem špatně parkujícím autům. Především z toho důvodu, že ve většině případů je auto záparkované tak, že se stane překážkou silničního provozu, tudíž by botička stejně nic neřešila. Nejčastěji ji dostávají ta vozidla, která parkují na travnatých plochách, které k tomuto účelu nejsou určeny.

Olomouc
V Olomouci používají botičky už od roku 1993 a tisková mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková si je nemůže vynachválit. „Myslím si, že u nás už je to tak trochu tradice. Olomoucká veřejnost si na ně zvykla," prozradila právě Magda Václavíková.

Hlučín
Hlučínská městská policie využívá botičky jen sporadicky. Problémy se špatným parkováním tady nejsou na denním pořádku. Botičkou se zde zpravidla řeší jen nejsložitější případy.

Poznámka Zuzany Urbánkové: Hurá do botiček po babičce

Jak zněl ten vtip na téma pokroku v Sovětském svazu? Krok vpřed, dva kroky vzad? Podobně se nyní na popud ředitele městských strážníků Milana Kokoře zachovali opavští radní, když kývli na jeho návrh dávat zase řidičům botičku.

Pár let jsme si od nich oddychli. Ony však odpočívaly někde ve skladu a čekaly na svou příležitost. Ta nyní s novým ředitelem přišla. Dostaly zelenou. Co na tom, že je to předpotopní, represivní, hloupý a nedůstojný způsob trestající špatně parkující řidiče ve městě jednadvacátého století? Ve městě, které by mělo být elegantní, svobodné, demokratické, a kde by na návštěvníka dýchla určitá noblesa a atmosféra vlídnosti.

Železnými botičkami připomínajícími mučící středověký nástroj se představa takového města stává zase o něco naivnější. A vůbec nezáleží na tom, že botičky dávají i jiná města. Většina pravdu mít nemusí, většina neznamená patent na rozum.

Aby bylo jasno, tyto řádky nejsou obhajobou řidičů-hříšníků. Parkují, kde se nemá, dělají problémy a vymlouvají se. Nicméně pokud to vedení tohoto města neumí vyřešit elegantněji, musí slyšet na nejjednodušší a nejprimitivnější řešení: na botičky. Takže, milí Opavané, i tohle je váš domov. A vy, milí turisté, vítejte v bílé, krásné Opavě.

Obouváme si botičky po babičce a chystáme se v nich právě udělat dva kroky vzad.