Výroční zprávu o jejím fungování za rok minulý by mělo schválit nejbližší dubnové zastupitelstvo.

„Při pohledu zpět jsme konstatovali, že se nám daří dodržovat trend, který jsme nastavili, a sice že městská policie by se měla méně věnovat přestupkům v dopravě, jako je nasazování botiček, a více se věnovat veřejnému pořádku a prevenci,” uvedl primátor Opavy Zbyněk Stanjura ve čtvrtek na tiskové konferenci k jednání poslední rady města.

Podle něj je tento trend jasně vidět ve srovnání nasazených botiček v roce 2005, kdy jich bylo zhruba 7000, s rokem loňským, kdy číslo kleslo na 4500. Snad ještě letos by měla Městská policie Opava zavést novinku v tom smyslu, že místo botiček budou strážníci udělovat blokové pokuty za stěrač tak, aby pachatel přestupku nemusel blokovat dopravu a mohl odjet a pokutu vyřídit následně.

„Strážníci budou mít přenosné počítače, a pokud zjistí, že jde o neplatiče, tak botičku použijí,“ doplnil Stanjura. Nový systém by měl podle něj pomoci hlavně těm, kteří takové přestupky spáchají jednou za čas, a na druhé straně také strážníkům, protože by se jim tímto mělo lépe dařit udržovat pořádek a kázeň při parkování v jednotlivých městských částech Opavy a městské památkové zóně.

„Tím, že jsou strážníci více na ulicích vidět, se také zlepšila disciplína řidičů,“ dodal kromě jiného Zbyněk Stanjura. Kromě změn v trestání řidičů za špatné parkování došlo také v letošním roce k rozšíření počtu strážníků. „Loňské zastupitelstvo schválilo navýšení počtu strážníků. Jeden půjde do skupiny prevence kriminality a šest do okrskového systému,“ uvedl Stanjura.

Podle něj si Opava bude moci tím pádem dovolit více okrskářů v městských částech a také rozšířenou dobu služby v odpoledních hodinách. „Někteří okrskáři tedy budou sloužit až do 22. hodiny,“ dodal Zbyněk Stanjura. Celkový počet strážníků by měl tedy dosáhnout čísla 67. „V tuto chvíli jsme přijali šest strážníků, kteří projdou vstupním kvalifikačním kurzem,“ uzavřel Stanjura.