Rádi by se podívali do svého počítače nebo poslali e–mail, ale kde nic, tu nic. Pokud nechtěli cestovat s vlastním počítačem pod paží, měli smůlu.
„Naši nabídku k využití bezplatného přístupu na internet, sloužící především k vyhledání turistických informací, přijímali pozitivně. Dost se však divili, že ve městě neexistují klasické internetové kavárny, ve kterých by se mohli například spojit s přáteli nebo rodinou,“ upozorňuje vedoucí opavského městského informačního centra Eva Balarinová.
Na rozdíl od heren a kasin, kterými jsou ulice doslova posety, internetovou kavárnu nenajde ani místní zájemce, natož turista. Tato vymoženost do Opavy buď ještě nedorazila nebo se z ní dokonale vypařila.
Šindler: Internetová kavárna existuje
Tiskový mluvčí opavské radnice Jan Šindler si však myslí, že v Opavě internetová kavárna existuje.
„Pokud se ptáte, zda město někde nabízí volný přístup k internetu, tak ano, město nabízí přístup prostřednictvím městského informačního centra a prostřednictvím městské knihovny. Pokud by do tohoto okruhu patřily ještě příspěvkové organizace, tak volný přístup k připojení je také například v kavárně Obecního domu,“ uvedl Šindler, který v odpovědi sám sobě i redakci položil otázku, co to vlastně internetová kavárna je.
Infocentrum: taková kavárna není
David Teuer z městského informačního centra má v tomto problému jasno: „Momentálně ve městě není žádná internetová kavárna, o které bychom věděli.“
Teuer dále podotkl, že pokud má návštěvník notebook, může zajít do některé z restaurací, které nabízejí připojení. Uvádíme seznam kaváren a restaurací, kde podle pracovníků městského informačního centra existuje připojení WI-FI: Kafe Kramer, kavárna Obecního domu, Sbar, Retro, Piccolo, hypermarket Tesco.
Jak je to v jiných městech?
Internetovou kavárnu pak donedávna měli v Budišově nad Budišovkou. „Majitel ji ale s rozmachem soukromého internetového spojení kvůli poklesu zájmu zrušil. Nyní je tam prodejna pečiva,“ řekl starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký.
Ve Vítkově v současné době internetová kavárna rovněž není. Podle tamního starosty Pavla Smolky je veřejný internet přístupný v knihovně a v informačním centru.
Podobně je na tom i Hradec nad Moravicí. „Internetovou kavárnu nemáme, ale máme veřejně přístupný internet v knihovně a ve všech knihovnách v integrovaných částech města,“ zmínil starosta Hradce nad Moravicí Karel Valušek.
Zuzana Urbánková, Lucie Orbanová, Přemysl Bierhaus
Protože v současnosti nemám doma připojení a jsem odkázaný na nabídku veřejného internetu, hledal jsem možnosti, kde by se daly alespoň přečíst e–maily, popřípadě odeslat fotky.
S překvapením jsem zjistil, že jediná mě známá opavská internetová kavárna na Dolním náměstí už nefunguje. Z městského informačního centra, kde je bezplatné použití internetu omezené půlhodinou, mě poslali do knihovny, ale jinak věděli jen o restauracích a kavárnách s připojením pouze pro vlastní, přinesený notebook.
To, že internetové kavárny v Opavě v současné době chybí, kontrastuje s mou nedávnou zkušeností z návštěvy Srí Lanky. Ani by mě před odjezdem nenapadlo ponechat nevyřízené některé záležitosti a spolehnout se na tamější služby. Překvapilo mě velmi mile, že v této tropické zemi mají sice pomalejší veřejné počítače, ale najdete jich hned několik i v malých vesnicích. Nebyl žádný problém koupit letenku, skypovat, telefonovat atd.
Nemyslím si, že má každý vlastní notebook. Rozhodně ne v Opavě.
Přemysl Bierhaus