Náš čtenář často prochází Dvořákovými sady a pokaždé se u zdravotní školy podívá na historický ukazatel teploty, vlhkosti a barometr. Vadí mu, že dvoje hodiny po stranách už dlouho nejdou.

„Pamatuji si na dobu, kdy šly. Mohly by jít znovu," ptá se naší redakce. Upozorňuje, že všechny sady v Opavě od spořitelny až ke Slezskému muzeu jsou krásně opraveny (lavičky, dětská hřiště, chodníky) a myslí si, že investice do zprovoznění hodin na tomto historickém ukazateli by město finančně nezruinovalo.

Plastika, umístěná v Dvořákových sadech před zdravotní školou, se nazývá Meteorologická stanice. Její součástí je barometr a hodiny. Před zhruba deseti lety byla Magistrátem města Opavy zrekonstruována a součástí byla i výměna hodin.

„Byly k tomu použity hodiny, které jsou pro tyto účely nevhodné. Bývají náročné na údržbu a velice často jsou porouchané. Před několika dny byly opětovně opraveny, ale jak dlouho půjdou, bohužel ovlivnit nemůžeme," vysvětluje náměstek opavských technických služeb Martin Girášek.

Loni na podzim poslalo město žádost o dotaci z Programu regenerace městských památkových zón na novou rekonstrukci této plastiky. „V těchto dnech bude zasedat komise, která o této dotaci rozhodne. Pokud ji dostaneme přidělenou, necháme plastiku celou opravit," slibuje primátorův náměstek Dalibor Halátek.