Dětský ranč v Hlučíně je jediný svého druhu v zemi. Jde o bezbariérové zařízení, kde integrace zdravotně postižených jedinců je samozřejmostí. „Snažíme se o to, aby náš dětský ranč byl centrem smysluplného využití volného času dětí a mládeže. A to jak zdravých, tak postižených nemocí,“ říká šéf zařízení Josef Dudek.

„Řídím se názorem, že zdravotní postižení člověka nepotřebuje soucit, ale konkrétní nenahraditelnou pomoc.“ Už řadu let provozuje Dětský ranč Hlučín i takzvanou hipoterapii, tedy léčbu pomocí koně. Ta psychicky, ale i fyzicky pomáhá pacientům s dětskou mozkovou obrnou nebo malým mozkovým postižením či lidem postiženým roztroušenou sklerózou.

Jízda na koni a vztah k těmto ušlechtilým zvířatům pomáhá léčit i poúrazové stavy, poruchy rovnováhy, svalovou ochablost a ztuhlost těla, bolesti krční a bederní páteře. Hipoterapie také například tlumí únavu, agresivitu, nerozhodnost, roztržitost, plachost, úzkost, hyperaktivitu, či naopak pasivitu. Hipoterapie je metodou rehabilitace chodících, ale i nechodících pacientů, kterým poskytuje zkušenosti s udržováním rovnováhy.

Simuluje chůzi, při níž dochází k masáži vnitřních orgánů, nezbytných k udržení zdraví. U všech pacientů zlepšuje celkovou fyzickou kondici a opravuje držení těla. Živočišné teplo pak pomáhá při řadě onemocnění a poúrazových stavů dolních končetin. Dětský ranč v Hlučíně vznikl v roce 1989 a jsou v něm umístěni koně ze zrušených chovů a jezdeckých oddílů.

(vrt)