Někteří to nazývají rebelií, jiní válkou. Pravda ovšem je, že situace, která vznikla v posledních týdnech na Mendelově gymnáziu v Opavě, vyvstala pouze z okolností. Připomeňme si základní fakta. Tomuto gymnáziu bylo krajem, jako jeho nadřízeným orgánem, doporučeno otevřít pro následující školní rok jen dvě třídy, a přijmout tedy pouze šedesát studentů.

Doporučení v tomto ohledu znamená podle všech zúčastněných prakticky totéž, co nahlas nevyslovený příkaz, jehož neuposlechnutí může mít vážné následky.

„Mendlák" tak postihl osud řady dalších gymnázií našeho kraje, kde se měly rušit třídy, a to z důvodu, aby se více dětí hlásilo do učebních oborů scházejících poslední léta na souchotě. U Mendelova gymnázia to má však řadu příslovečných „ale". Například se o tom, že mají zrušit jednu třídu, dozvěděli bez předchozího varování a na poslední chvíli.

Na pováženou je také argument, že se třídy budou rušit na málo úspěšných školách, protože „Mendlák" byl nedávno vyhlášen ministerstvem jako vůbec nejlepší střední škola v celém Moravskoslezském kraji. Vinou nečekané rány ze strany kraje by zde musela přijít o místo čtveřice pedagogů i další zaměstnanci. Kraj však nejspíš nepočítal s odhodláním místních studentů, učitelů a dalších lidí, kteří se za zachování stávajícího studia na gymplu začali prát.

Jak jsme vás již informovali, kromě toho, že se gymnázium obrátilo na kraj se žádostí o změnu rozhodnutí a poslalo dopisy se žádostí o pomoc všem od hejtmana přes ombudsmana po ministra, se za školu postavily také některé osobnosti a instituce, jako kupříkladu Slezské divadlo nebo majitel známého pivovaru Stanislav Bernard. V úterý 29. ledna pak vznikla i petice. Sběr podpisů skončil v úterý 12. února a měl mít k danému dni kolem čtyř tisíc. Otázka je, zda může mít petice ještě vliv.

Rozhodnutí mělo totiž padnout právě v úterý na zasedání krajské Rady.

„Výsledek zatím neznáme. Myslím, že nám to dají vědět tak do dvou až tří dnů písemně. Ale stejně se nikdy nedozvíme, jak to tam probíhalo," říká ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Ať už ale Rada dopadla jakkoli, tak na gymnáziu by se i přes nesouhlas kraje měly přece jen otevřít tři třídy.

Důvod? Může si za to kraj tak trochu sám. Vedoucí odboru školství, mládeže a sportu na krajském úřadě Libor Lenčo měl totiž v jisté televizní debatě prohlásit, že rozhodující pro počet přijímaných studentů bude to, co měly jednotlivé školy uvedeny na svých webových stránkách na konci ledna. A jelikož se na Mendelově gymnáziu o rozhodnutí kraje dozvěděli pozdě, navíc se proti němu odvolali a jejich internetové stránky obsahují spoustu dat, informaci o počtu přijímaných studentů v počtu devadesáti nezměnili. V podstatě se to nedalo ani moc stihnout. Otevření tří tříd tak vlastně znamená naplnění krajských pokynů.

Pochopitelně, zase tak jednoduché to není a vědí to i na Mendláku. Ale na přijetí devadesáti studentů čtyřletého studia pro příští školní rok se už podle všeho stejně nic nezmění. „Jsem už plně rozhodnutý, že otevřeme tři třídy. A pak se děj vůle…," konstatuje Petr Pavlíček.