Během studentské stáže na západní Ukrajině to zjistila posluchačka Palackého univerzity v Olomouci a pro sebe si to nenechala. Otřesné dojmy sdělila mamince, která vyučuje na Mendelově gymnáziu a ta je zase svěřila spolupracovnici Janě Prošvicové.

„Když jsem to slyšela, rozhodly jsme se s kolegyní Elišku Slovíkovou uspořádat pro tyto děti v naší škole sbírku. Výzva měla ohlas, který nás doslova zaskočil," vzpomíná učitelka Jana Prošvicová. Během dvou dnů byl její kabinet přímo zavalený pytli s oblečením, obuví, dekami, ložním prádlem, hračkami a dalšími věcmi, které studenti ochotně přinesli.

Hned zkraje narazila Jana Prošvicová na problém, který provází snad každou sbírku a tím je doprava. Při oslovování kompetentních organizací si pedagožka připadala jako slepička v pohádce O kohoutkovi. Pomocné ruky se dopátrala až ve Středisku humanitární pomoci Ostravskoopavské diecézní charity. Po dopravě následovalo shánění stovky velkých krabic a balení darovaných věcí.

Všechny krabice byly zaplněné až po okraje a něco ještě zbylo do igelitek. Náklad opustil koncem minulého týdne Mendelovo gymnázium a ve dvou tranzitech zamířil na Ukrajinu. „Tam si ho převezme naše partnerské středisko, které je garantem, že všechny poslané věci skutečně dostanou děti z dětského domova v městě Ivano Frankivsk," ujišťuje pracovnice diecézního střediska Natalie Mrovcová.

V některé krabici najdou obdarovaní i jeden střevíc Jany Prošvicové. Nález je asi překvapí, protože boty bývají zpravidla dávané v páru. Jedna bota se však do krabice dostala omylem při balení věcí v kabinetu a odcestovala na Ukrajinu, druhá zůstala se svou majitelkou v Opavě.

Jen pro zajímavost z cílového města pochází i ministr Dubčekovy vlády František Kriegel, který jako jediný z tehdejší vládní garnitury odmítl v osmašedesátém roce Brežněvovi podepsat nechvalně známý Moskevský protokol, legalizující následnou sovětskou okupaci.