Cestující této možnosti podle svých slov příliš nevyužívají, přesto však existují problémy, které je podle jejich názorů třeba řešit.

Nejvíc obyvatele Opavy trápí bezohlední řidiči. Pokud jste s něčím nespokojeni, ozvěte se, nabádá výzva nespokojené cestující. Mluvčí dopravního podniku Jaromír Šimánek však říká, že zatím žádné výraznější připomínky ze strany nespokojených cestujících neregistrují: „Tato výzva není iniciativou Městského dopravního podniku v Opavě (MDPO)," vysvětluje Šimánek s tím, že za výzvou stojí město, které bude informováno o tom, jak jsou jeho obyvatelé spokojeni s hromadnou dopravou.

„Rozhodně nás ale bude zajímat zpětná vazba, se kterou od města počítáme. Chceme vědět, jak jsou lidé spokojeni či jaké mají připomínky."

Přímo na ulici byli však lidé spíše shovívaví a městskou dopravu v Opavě převážně chválili. „Já jsem spokojena, nemohu říct, že bych měla nějakou vyloženě špatnou zkušenost," říká s úsměvem čtyřiasedmdesátiletá Marie Gebaurerová.

Připomínku a vzkaz pro MDPO však má dvaadvacetiletá Petra Jablonská: „Už jsem několikrát slyšela o tom, že řidiči mají ve vozech nahlas puštěné rádio, a to některým cestujícím může vadit." Sama však dodává, že nejraději cestuje se sluchátky na uších, a okolní hluk tak vůbec nevnímá.

I dále směřovala kritika především směrem k řidičům souprav, kteří jsou často podle zkušeností cestujících neochotní a nemají problém lidem ujet takříkajíc přímo před nosem.

„Už jsem se s tím setkal a je to opravdu nepříjemné, možná že se v takové škodolibosti ti řidiči přímo vyžívají," říká jednasedmdesátiletý Jiří Alt a na obranu těch slušných řidičů dodává: „Rozhodně se takhle špatně nechovají všichni, nechci nikomu křivdit.

Někdy je to také o tom, že jsou ve vozech nezkušení řidiči a teprve sbírají zkušenosti," což se podle Jiřího Alta podepisuje nejčastěji na způsobu jízdy, která není tak plynulá jako u starších a zkušenějších kolegů.

Většina dotazovaných však byla s podmínkami v městské hromadné dopravě spokojená, což potvrdil také Denis Lampa, kterého trápí telefonáty ostatních cestujících: „Není příjemné takové rozhovory poslouchat, myslím si, že by město mohlo telefonování v autobusech zakázat."

Dvacetiletý mladík podobně jako většina dotazovaných dodává, že spíše ale převažují pozitiva a on by dopravní podnik spíše chválil.

Petr Večeřa

Využívá vedení města MHD?

O primátorovi Zděnku Jiráskovi je známo, že všude chodí pěšky. „Naposledy jsem jel MHD hodně dávno, takže žádnou pozitivní ani negativní zkušenost z poslední doby nemám. Chodit pěšky je pro mě výhodnější a zdravější," řekl Zdeněk Jirásek (nezávislý).

První náměstkyně primátora Pavla Brady (Strana zelených) si na svou poslední cestu MHD také nepamatuje. „Už to bude asi půl roku, ale neměla jsem žádný problém. Jinak chodím všude pěšky, ale zrovna zítra se výjimečně na cestu hromadnou dopravou chystám," přiznala Pavla Brady.

Náměstek primátora Dalibor Halátek (nezávislý) využil hromadné dopravy včera: „Jel jsem jen kousek ze Slavkova, ale byl jsem se službou spokojený. Nevšiml jsem si žádného problému." Spokojený se službami MHD je i náměstek primátora Daniel Žídek (nezávislý): „Naposledy jsem jel minulý týden, ale bylo to spíš výjimečně. Běžně se přepravuji spíše na kole nebo jedu na motorce."

Lucie Obrtelová