Největší nápor ztráty a nálezy zažívají, když prší. „Pokud zaprší, zapomenutých deštníků se nám zde hromadí opravdu spousta," říká tiskový mluvčí městského dopravního podniku Jaromír Šimánek.

Nejčastěji lidé v trolejbusech a autobusech zapomínají již zmíněné deštníky, rukavice, čepice nebo šály. Najdou se ale i dětské cvičební úbory nebo brýle. Výjimkou nejsou ani vypadnuté klíče, peněženky, mobily nebo i tablety.

„Jednou řidič našel peněženku s hotovostí více než deset tisíc korun. Majitel se na dispečink po půl dni ozval a pro peníze si přišel," komentuje nejhodnotnější nález ve voze Šimánek.

Většina ztracených a zapomenutých věcí v opavském MHD se původnímu majiteli vrátí. „Ze zkušenosti mohu říct, že drtivá většina předmětů se najde a majitel si pro ně přijde. Odhadem je to přes osmdesát procent případů," dodává Šimánek.

Občas řidiči ve vozidlech nacházejí i kuriózní předměty, jakými byly například berle. Často se ale najdou i nákupy s potravinami, sáčky s rohlíky nebo jiné pochutiny, které si lidé při výstupu zapomenout vzít s sebou. Věci, které podléhají však zkáze, se do ztrát a nálezů nedostanou a putují rovnou do odpadkového koše.