Cena pro absolutního vítěze Zlatého Ámose z toho nebyla, ale i Dětský Ámos se počítá. Právě toto ocenění od poroty složené z dětí získal Michal Zajíček. Ten se dostal mezi šestici nejlepších učitelů u nás. Na prvenství nakonec dosáhl Lukáš Lis ze soběslavské základky.

„Pro mě je to obrovský a zároveň i největší úspěch mé prozatímní učitelské kariéry. Nutno ovšem dodat, že bez obrovské podpory dětí sedmé třídy stěbořické základní školy, v níž jsem třídní učitel, by se to rozhodně nepovedlo. To ony mě tam nominovaly. Je to především jejich zásluha," komentoval Michal Zajíček, jenž si cenu převzal v kongresovém centru Olšanka v Praze.

Jednalo se o čtyřiadvacátý ročník Zlatého Ámose: „Moc si toho vážím, ale jak jsem už řekl, jedná se především o vizitku žáků. Pro mě to je zároveň impuls do budoucna, abych to, co dělám, dělal ještě lépe."

Novopečený Dětský Ámos 2017 ve Stěbořicích učí tělocvik, zeměpis, občanskou výchovu a také informatiku. Pochází z Branky u Opavy, kde stále žije. Do zaměstnání se ovšem nedopravuje autem nebo autobusem. Jako dopravní prostředek volí kolo.

„Do Stěbořic to mám z domu asi jedenáct kilometrů. Ranní jízda na kole je výborná pro nastartování. Zpáteční jízda pak slouží k vyvětrání. Při cestě často přemýšlím o škole, co zlepšit, co udělat a podobně," vysvětloval.

Michala Zajíčka včera ve Stěbořicích čekalo velmi vřelé přivítání. „Je to velký úspěch i pro nás a velice si vážíme toho, že takového učitele ve svých řadách máme. V pondělí ráno se před sborovnou sešla celá škola a pogratulovali jsme mu," popisovala ředitelka stěbořické základní školy Iveta Glacová a vzápětí ještě doplnila: „Myslím si, že si tuto cenu získal právě tím, jaký kladný vztah má k dětem. Je s nimi v blízkém kontaktu, projevuje ochotu a vychází jim vstříc."

Na učitele je patřičně hrdé také vedení obce. Starostu Romana Falhara nevyjímaje. „Musím říct, že velice pyšní jsme byli už po krajském kole. Jednalo se o skutečně vynikající úspěch. Michal Zajíček je velmi iniciativní a sám je velký sportovec.

Na škole například založil dívčí fotbalové družstvo. Osobně jsem byl přítomen na jednom turnaji v polských Branicích, kde si tento tým nevedl vůbec špatně. Za odváděnou práci mu patří velký díky a obdiv," poznamenal.

Michala Zajíčka přímo v Praze podporovali žáci sedmé třídy, kde je třídním učitelem.