"Například devítiletý Viktor z Doněcké oblasti by chtěl, aby už nebyla válka a mohl si v klidu hrát venku s kamarády, moc by si také přál jízdní kolo. O to si napsal svatému Mikuláši, který se na Ukrajině slaví 19. prosince. Některá přání splnit nedokážeme, ty ostatní, ale ano a s pomocí českých dárců se to podařilo u více než padesáti potřebných dětí," uvedla k akci v tiskové zprávě mluvčí Diecézní charity ostravsko-opavské Sylva Lejsková.

Štědrost dárců

Dárci si mohli vybrat konkrétní přání dítěte z mikulášské databáze a přispět na něj odpovídající částkou. Na nadílku mohli také poslat libovolný obnos, který posloužil k pořízení dárků pro děti, které si nikdo nevybral. Celkem se podařilo vybrat částku 204 025 korun.

Zimní pohled na zrekonstruovaný zámek.
Zámek v arboretu na Opavsku má za sebou kompletní rekonstrukci

Dalších 200 000 korun bylo přidáno z prostředků získaných prostřednictvím dárcovských SMS. Namísto původně plánovaných 51 dětí z databáze, jich bylo díky štědrosti dárců obdarováno mnohonásobně více.

"Partneři z Caritas Mariupol se postarali o rozdávání mikulášských dárečků dětem z Doněcké oblasti, konkrétně z města Novohrodivka a z frontových vesnic Halycynivka, Kamyšivka, Mykolajivka, Mychajlivka a jejich okolí. Kolegové z Mezinárodní unie dobrovolníku Ukrajiny, sídlící v Kyjevě, obdarovali druhou polovinu dětí z Žytomyrské oblasti, konkrétně z vesnic Pišanicja, Pokaliv, Illimka, Čerevky, Norinsk, Bykivka, Stari a Novi Velidnyky. Všechna přání, o která si děti napsala svatému Mikuláši, se podařilo díky českým dárcům splnit," uvedla dále v tiskové zprávě Sylva Lejsková.

Pracovníci z Mariupolu za obdržených 100 tisíc korun navíc, nakoupili čokoládové balíčky pro dalších 805 dětí. Podařilo se pomoci také několika rodinám živořícím na hranici chudoby.

Obtížný ročník

„Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině jsme věděli, že to bude velmi obtížný ročník. Zpočátku jsme netušili, jestli budeme schopni kvůli bezpečnostním rizikům mikulášské balíčky dětem obstarat a doručit,“ popsal Miroslav Hodeček, vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, prostřednictvím kterého pomáhá Diecézní charita ostravsko-opavská na Ukrajině a v Moldavsku.

Nákup a předání nadílky probíhalo ke konci minulého roku, kolem svátku sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince. Balíčky obsahovaly jízdní kola, panenky, autíčka, teplé oblečení, sladkosti, ale třeba i elektroniku, která je nezbytná pro distanční výuku.

Zoo Ostrava, prosinec 2022.
Zoo Ostrava v turbulenci: rekordní návštěvnost, válka, drahé energie

„Naši kolegové z Kyjeva a z Mariupolu (působící z důvodu bojů ze Záporoží) však opět prokázali obrovské nasazení a všech 51 dětí z Žytomyrské a Doněcké oblasti dostalo přesně to, co si přálo,“ uvedl Miroslav Hodeček.

"Cítil jsem, že je to velmi důležité. Některé z těchto dětí se narodily a vyrostly ve válce. Nic jiného neznají. Spolu s předáním mikulášských dárečků jsme dětem a jejich rodinám chtěli přinést i chvilku klidu, míru a radosti. Za všechny obdarované děti i za naši organizaci bych chtěl poděkovat všem českým dárcům a spolupracovníkům z Diecézní charity ostravsko-opavské. Ať Vám všem Bůh žehná,“ dodal Hodeček.

"Poděkování do České republiky posílají také naši partneři. Koordinátorka Olena a její tým z Kyjeva, kteří přes občasné bombardování a neustálé výpadky proudu dokázali vše zrealizovat a dovézt balíčky a pomoc do příhraniční velmi chudé Žytomyrské oblasti. A Rostislav Sprinjuk, ředitel Charity Mariupol, který spolu se svými kolegy zorganizoval předání mikulášských balíčků dětem na východní Ukrajině v Doněcké oblasti. Přesto, že se pohyboval velmi blízko bojů, rozdával dárečky v mikulášském obleku," dodala Sylva Lejsková.