„Lidé do knihobudky přinesou knihy, které už doma nepotřebují a berou si ty, které je zajímají. To je ideální případ,“ pokrčil rameny Milan Freiberg při dotazu, jak fungují venkovní knihovničky rozeseté po Opavě. Sám je zásobuje už roky.

Milan Freiberg je výraznou opavskou osobností. Byl městským kronikářem, vede Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže, je aktivní člen Milionu chvilek pro demokracii v Opavě. Knihobudky jsou jeho velkým koníčkem. Kam přijede, tam je vyhledává či objevuje.

Kde se zájem o knihobudky u něj zrodil? „Vznikl někdy po prvním Charitativním bazaru knih, který uspořádali členové Opavského zastupitelstva dětí a mládeže v prosinci 2019. Mně po bazaru zbylo ve stodole mnoho banánovek plných knih. A napadlo mě, že bych je mohl poslat dále, a tak jsem je začal rozvážet po okolních knihobudkách,“ vysvětlil.

Skupina Bakchus.
Slezská muzejní noc nabídne zážitky v muzeu, kapli či v Hlásce

Knihy prostě nechtěl jen tak vyhodit. „Připadlo mi smysluplné knihy takto recyklovat. Líbí se mi taky, že fungují swapy knih (výměny knih) a jeden z nich, který organizuje Památník Petra Bezruče, jsem už navštívil,“ doplnil.

S venkovními knihovnami v Opavě sice sám nezačal, přesto se podělil o jejich historii. „Když jsem začal knihovničky v roce 2020 zásobovat, už tu všechny fungovaly, například díky péči Knihovny Petra Bezruče (knihovnička Ptačí vrch), nebo díky spolku Za Opavu,“ vysvětlil. Doplnil, že mnoho dalších správců nebo zakladatelů ani nezná. Sám nejvíce zásobuje knihami knihobudku na Východním nádraží, kde se jich podle jeho slov točí nejvíce.

Tato knihovnička si dříve užila své s lidmi, kteří se ke knihám nechovali zrovna s respektem. „Z knihobudky na nádraží Opava východ tituly velice rychle mizely. Takže soudím, že je někdo dále rozprodal nebo vzal do sběru či spálil,“ povzdechl smutně. Nejvíce lidé zpustošili knihovničku na Ptačím vrchu. Nejsou to jen dospělí vandalové, ale často to bývají malé děti, které jejich rodiče nechávají bez dozoru. „Výsledkem je pak rozbitá knihovnička,“ poznamenal.

Návštěva Masarykova okruhu  byla pro klienty Domu sv. Cyrila a Metoděje velkým zážitkem.
Jízdu autem si vyzkoušeli i nevidomí z Opavska

S obsluhou knihovniček se ale nepojí jen smutné historky. „Nejvtipnější příhodu mám tu, kdy jsem odhalil, že člověk, který vybírá knihy z jedné knihobudky v Opavě a dál je prodává, je můj kamarád. Navázali jsme spolupráci a o knihy se teď staráme společně“. Do knihovniček sám za sebe nosí knihy ještě další Milanův kamarád.

Kde je v Opavě najít

Lidé mohou veřejné knižní budky najít v sídle spolku Za Opavu v Matičním domě na Rybím trhu, dále v Dobrovolnickém komunitním centru pro válečné uprchlíky PAĽANYCJA v ulici Rybářská (bývalý Optys). „Mám rád Tři sestry neboli tři knihovničky stejného typu. Jsou pod Ptačákem, v areálu Psychiatrické nemocnice a u Základní školy Boženy Němcové Opava,“ vysvětlil dále Freiberg. Další knihobudka je u Obchodního domu Žabka v Kylešovicích, v Parku přátelství takmtéž a také v Čajovně Harmonie v Krnovské. Mimo město zásobuje knihovničky i ve Štáblovicích a Litultovicích.

Knihobudky lze také najít prostřednictvím Opavské Ekomapy (najdete zde). Milan sám si však žádný přehled o knihovničkách neudržuje.

Opavu čeká přes celé léto spousta uzavírek a rekonstrukcí. Ilustrační foto.
Řidiči pozor! Provoz v Opavě vám omezí rekonstrukce

Knihy získává již ze zmíněního charitativního bazaru knih, který se koná pravidelně. Tituly, jež si nikdo nekoupí, rozveze do knihobudek. Zásobují jej také jeho kamarádi, letos už dostal pět krabic od banánů plných knížek. Milan od samého začátku rozvezl do budek již 4500 titulů. Některé mu pod rukama prošly několikrát. „Nejčastěji se jednalo o knihu Bruna Travena Loď mrtvých a Kazanova Tichá dohoda,“ prozradil.

Sám se stará jen o svou knihovničku ve Slavkově, na jiné už mu nezbývá dostatek času. O dobrý stav by se podle něj měli dbát všichni, kteří je využívají.

Knihobudky v Opavě:

spolek Za Opavu, v Matičním domě na Rybím trhu 2

Dobrovolnické komunitní centrum pro válečné uprchlíky PAĽANYCJA (Rybářská 89/44)

Pod Ptačím vrchem (hned pod ptáky)

Psychiatrická nemocnice v Opavě (Olomoucká 305/88)

Základní škola Boženy Němcové (Boženy Němcové 1317/2)

Obchodní centrum Žabka (Hlavní 1040 v Kylešovicích)

Park přátelství (Mezi Brahy 1163/26 v Kylešovicích)

Čajovna Harmonie (Krnovská 20)

Nádraží Opava východ (Janská 691/1)