Opava: Vulgarismy i červené trenýrky

V listopadu 2014 přijel Miloš Zeman přímo do Opavy, kde se na Hlásce setkal s tehdy nově zvoleným primátorem Martinem Vítečkem a dalšími představiteli města. Následovala diskuze s občany na Horním náměstí.

Hned po příjezdu si prezident vyslechl na svou adresu několik nadávek, jeho odpůrci mu vyčítali postoj k Číně a nevyhnul se ani vysvětlování vulgarismů, které použil v Hovorech z Lán.

Z neužitečných zbytků svíček vznikají užitečné zákopové svíčky.
Charita v Opavě sbírá zbytky svíček, "zákopovky" pak putují na Ukrajinu

Do Opavy zavítal Miloš Zeman také v listopadu 2016, na programu měl debatu se studenty Slezské univerzity. Na příjezd hlavy státu čekalo před aulou několik protestujících osob s transparenty, samotná debata se studenty trvala necelou půlhodinu a nesla se v klidném duchu. Zeman se držel ve svižném rétorickém tempu a své odpovědi prokládal klasickými bonmoty a zemitými alegoriemi.

Například důležitost alternativních postojů občanů při budování demokratického systému okomentoval těmito slovy: „Přemýšlet o svých názorech je autoerotika. Skutečný sex je přemýšlet o názorech druhých." Za svůj projev jej studenti několikrát odměnili potleskem, našli se však i posluchači, kteří s jeho názory nesouhlasili, jeden z nich třeba přímo v aule vyvěsil proslulé červené trenýrky, další debatu bojkotovali a udělali si svou vlastní v nedaleké kavárně.

Srdečná přivítání

Vřelému přijetí se dostalo v září 2017 Zemanovi ve Větřkovicích, v rámci téže návštěvy MSK pak zavítal i do Hlučína na Mírové náměstí. Tam tehdy padl jen jediný kritický dotaz, a to v souvislosti s nedohledaným článkem Ferdinanda Peroutky a propuštěním kancléře Mynáře kvůli neúspěšné prověrce. Drtivá většina otázek však mohla prezidentovi spíše lichotit, občané jej přirovnávali k Masarykovi nebo k Sokratovi.

Hláska v Opavě. Jedno z míst v Opavě, kde fungují ztráty a nálezy.
Ztráty a nálezy Opava plné překvapení. Věci, kozel, přišla i ztracená žena

S nadšeným potleskem shromážděný dav vítal například prezidentův výrok, že než přijímat muslimské imigranty, to raději pokuty od Evropské unie.

A na nohou byly v květnu 2018 také Jakartovice. Tady měl Zeman ve druhé prezidentské volbě obrovskou podporu, když získal přes 76 procent hlasů. V Jakartovicích se sešli především Zemanovi sympatizanti, jedna žena mu dokonce složila báseň, další mínili, že je prezident zkrátka „božský“. Na jeden z dotazů, co udělá s novináři, kteří jej v tisku špiní, Zeman odvětil, že nejlepší je je ignorovat, ale někdy by zasloužili pár facek na místě.