Zloděje, který přišel krást do rodiného domu v Milostovicích, překvapil žák prvního stupně základní školy Jakub. Ten šel vrátit opravenou obuv sousedce. Cestou však narazil na zahradě na zloděje, který přišel do domu loupit.

Překvapený pachatel s nožem v ruce malému chlapci vyhrožoval smrtí. „V tu chvíli šlo hochovi skutečně o život a je velké štěstí, že se mu nic nestalo," potvrzuje tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová vážnost situace, do které se souhrou náhod Jakub dostal.

Ten si však vzpomněl na slova preventistky z besedy o vlastní bezpečnosti: „Nikdy si nehrajte na hrdiny a utečte! Avšak nezapomeňte vše říct nějaké dospělé osobě."

Jakub se tedy dal na útěk a doma vše ihned oznámil svému otci. Ten okamžitě zalarmoval bezpečnostní složky na lince 112 a společně se synem nasedl do auta a pachatele společně sledovali. Právě v tu dobu do Milostovic vjížděla pravidelná kontrolní hlídka městské policie. Tu otec Jakuba zastavil a o všem informoval.

Strážníci následně podezřelého pachatele na místě zadrželi.

Jelikož Jakub jednal v dané chvíli naprosto ukázkově a zachoval chladnou hlavu, rozhodlo se vedení Městské policie Opava jej ocenit za projevenou statečnost. „První den nového pololetí ho před celou třídou na Základní škole ve Stěbořicích pochválil a předal mu diplom za projevenou odvah, zastupující ředitel Městské policie Opava Zdeněk Zabloudil," říká Petra Stonišová, která také přijela Jakubovi pogratulovat.

Malý dobrovolný hasič postupoval přesně tak, jak mu bylo doporučeno strážníky městské policie na besedě.

„Když jsem minulý rok na jaře dětem na přednášce v Milostovicích odpovídala na dotaz: „Jak se zachovat, když jsem nedobrovolně přítomen krádeže a jsem v ohrožení", neměla jsem ani tušení, jakou váhu budou mít mé předané rady," dodává Stonišová, kterou nesmírně těší, že její práce má skutečně smysl.

Případů, kdy dítě oznámí trestnou činnost, v poslední době přibývá. „Pravidelně pořádáme pro děti nejrůznější preventivní akce a sezení, kde je učíme, jak se v krizových situacích zachovat a co dělat," míní tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Osvětové akce podle něj mají jednoznačně pozitivní dopad a dětí, které se bojí ohlásit trestnou činnost či šikanu ubývá