Účast na této akci je skutečnou poctou, neb se jedná o oficiální mistrovství světa v uměleckém kování. Milostovický kovář směrem Apeninský poloostrov vyrazil s dílem nesoucím název Vesmírná brána.

„Je to takový velký prstenec, který má dvě stě žeber. Byl vyroben z L profilu a bez podstavce váží okolo osmdesáti kilogramů. Zvláštností je, že byl vykován při úplňku během 7. srpna letošního roku. Dokončili jsme ho pak při meteorickém roji, kdy padaly perseidy v průběhu 12. srpna. Vesmírná brána je součástí našeho kosmického cyklu,“ přiblížil vznik Ondřej Géla.

Na tomto výtvoru ovšem nepracoval sám. Na výrobě se podílel zlatník Viktor Švéda z Hradce nad Moravicí, dále pak kováři Michal Ptáček, Jiří Němec, Luboš Krátký a v neposlední řadě i kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Finalista soutěže Muž roku 2017 Michal Žůrek z Velkých Herlatic
Michal Žůrek: Účastí v soutěži Muž roku 2017 jsem si splnil svůj sen

Přesun do Toskánska se uskutečnil včera, odjezd zpět do Česka je pak naplánován na pondělí 4. září. „Jde o skutečně vyhlášenou akci. Letos se kovalo na téma přírodní geometrie. Porota bude hodnotit tři nejlepší. Ti pak budou moci umístit své exponáty na novou turistickou trasu v Alpách,“ komentovala jedna z hlavních postav Kovárny Milostovice.

Ondřej Géla byl ve Stii naposledy před dvěma lety. Do Itálie nyní stejně jako tehdy přejel z Hefaistonu, což je největší setkání uměleckých mistrů černého cechu v Evropě, které v srpnu probíhá na hradě Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou. Každoročně sem přijíždí nejen čeští, ale i zahraniční kováři. Letos došlo už na šestatřicátý ročník. Mezi obrovskou konkurencí se znovu neztratily ani Milostovice.

„Tentokrát jsme tam uspěli s plastikou dračího pařátku. V kategorii demonstrované práce jsme obsadili první místo,“ doplnil na závěr.

Karolína Mališová (na snímku v růžovém topu) nakonec ze zdravotních důvodů pětikilometrovou trať neběžela.
Modelka a bloggerka Karolína Mališová: Na Opavsko se budu vždycky ráda vracet