Jednou z těchto památek v Opavě je budova bývalého Městského domu kultury Petra Bezruče, postavená podle návrhu Leopolda Bauera. Zub času se nelítostně zakousl do její střechy a neušetřil ani jeho fasádu.

Opavští radní odsouhlasili její rekonstrukci ve dvou etapách. První zahrnuje výměnu střešní krytiny a poškozených částí bednění, doplnění korunních říms vikýřů a úpravu systému hromosvodu,druhá počítá s opravou fasády včetně sanace trhlin, s opravou soklu, repasí mříží části oken a okapových chodníků. Součást tvoří ještě související klempířské konstrukce a další úpravy konstrukcí včetně doplňkových prací.

Re-use centrum v Opavě. 3. srpna 2022, Opava.
Nový sběrný dvůr v Opavě: lépe vytříděný odpad a méně skládkování

Podmínkám zakázky vyhovovaly dvě firmy a vítěznou je společnost Fichna – Hudeczek Ta už opravuje obchodní dům Breda, rovněž navržený Leopoldem Bauerem a má s opravami chráněných památkových objektů dost zkušeností. „Zakázku se podařilo městu vysoutěžit za 14 638 497 korun, což je o 4 357 103 korun méně, než se čekalo. Podle smlouvy budou práce zahájeny k 1. lednu a skončit by měly v závěru října příštího roku, uvádí primátorův náměstek Pavel Meletzký. Projekt je spolufinancovaný z Programu obnovy památek nadregionálního významu v Moravskoslezském kraji v letech 2023 a 2024. Před samotnou opravou byla střecha v dubnu alespoň prozatímně zabezpečena. V objektu sídlí Knihovna Petra Bezruče a Okresní hospodářská komora.

Opavsko získá letos u ministerstva kultury rovněž celou plánovanou částku 605 000 korun na opravy dalších kulturních památek. Dotace půjdou na pokračování obnovy zámku v Jezdkovicích a na obnovu stěbořického kostela Narození Panny Marie, kateřinského kostela sv. Kateřiny a kostela sv. Valentina v Háji ve Slezsku. Jezdkovický zámek byl v renesančním stylu postavený roku 1618 a v první polovině 19. stoletá byl přestavěný do empíru. Po druhé světové válce začal sloužit jako sídlo obecního úřadu. Farní kostel Narození Panny Marie je zděnou barokní jednolodní stavbou s gotickým jádrem a hranolovitou věží.

Opavská míle 2022.
Tradiční Opavská míle již v úterý! Petr Czudek startérem

Vznikl koncem 15. století gotickou přestavbou původního kostela sv. Mikuláše, nově zaklenutý byl v roce 1771 a v polovině 19. století došlo k jeho další úpravě. Kostel sv. Kateřiny patří k nejstarším církevním objektům v Opavě a jejím okolí. Počátkem 19. století prošel přestavbou a jeho jméno mělo vliv na pojmenování samotné obce Kateřinky. Kostel sv. Valentýna v místní části Chabičov je jednolodní sakrální architektura z roku 1911 a jeho architektonické pojetí spojuje historizující novorománské, secesní a art deco prvky