Ministrem s kořeny na Opavsku, kterého si dějiny zapamatovaly pravděpodobně nejvíce, byl známý národohospodář, syn vesnického řezníka a rodák z Hrabyně Karel Engliš. Ten byl od roku 1920 do roku 1931 ministrem financí dokonce hned v šesti vládách.

Ve dvacátých letech byl Engliš nejspíše osobností s největší znalostí a porozuměním hospodářské politiky. V letech 1934 až 1939 působil jako guvernér Národní banky Československé. Byl rovněž jmenován vůbec prvním rektorem Masarykovy univerzity a v roce 1947 rektorem Univerzity Karlovy.

Po únoru 1948 však z politických důvodů položil všechny univerzitní funkce a odešel ze scény. Nové garnituře se totiž čestný a nesmírně vzdělaný Engliš nehodil do plánů. Letos si Češi připomněli půl století od jeho úmrtí v rodné Hrabyni.

Po Englišovi si Opavsko muselo na dalšího ministra dlouho počkat. Půst přerušil až v letech 2000 – 2002 Opavan Petr Lachnit. Stoupenec Miloše Zemana v tu dobu zastával pozici ministra pro místní rozvoj. Stal se rovněž členem vládní komise pro evropskou integraci a předsedou výboru Státního fondu rozvoje bydlení. Po ukončení mandátu byl do roku 2006 poslancem parlamentní sněmovny a později se stal předsedou Strany práv občanů-Zemanovci pro Moravskoslezský kraj.

Mnohem výraznější stopu nechal zatím poslední ministr pocházející z Opavska, oblíbený Eduard Janota. Ministr financí ve Fischerově úřednické vládě v letech 2009 až 2010, renomovaný ekonom a rodák ze slezské metropole však letos ve věku devětapadesáti let nečekaně zemřel. Srdce se mu zastavilo na kurtu při tenise.

Na ministerstvo financí nastoupil tento uznávaný odborník už v roce 1978. Do roku 1992 pracoval na odboru státního rozpočtu, a než byl v roce 1999 jmenovaný náměstkem ministra financí, zastával post jeho ředitele.