V sále Poslanecké sněmovny bývá hlučno jako v úle. Tiší poslanci sedí v lavicích, poslouchají řečníky, podřimují, čtou si nebo prohánějí klávesnice notebooků. Neposední poslanci zase procházejí tam a zpátky, debatují spolu nebo telefonují. Podobně se chovají i členové vlády.

Některým řečníkům to zjevně nevadí, ale ministr financí Miroslav Kalousek v úterý podle serveru Novinky.cz trval na tom, aby byl neutěšený stav vyrabované vládní kasy provázený tichou účastí přítomných. V tomto směru ho měl povídáním do mobilu rušit právě opavský poslanec. „Neřvi, Stanjuro, do toho telefonu, telefonuj potichu," okřikl ho proto dost nerudně rovnou od řečnického pultu.

Předseda poslaneckého klubu ODS, opavský poslanec a exprimátor Zbyněk Stanjura naší redakci sdělil, že v jednací síni Poslanecké sněmovny byl hluk naprosto stejný jako v jiné jednací dny. „Vůbec jsem takové napomenutí nezaznamenal a pochybuji, že jsem do telefonu dokonce křičel. Asi bych si to pamatoval, já při jednáních telefonuji dost málo. Proto si myslím, že se Kalousek ve volajícím spletl a jen si myslel, že jsem to byl zrovna já. Nevím totiž ani to, ve které chvíli mi to měl říci, dozvěděl jsem se to až dnes ze serveru Novinky.cz," hájil se předseda poslaneckého klubu ODS.

Připomíná, že poslanci tráví při jednáních šest až deset hodin. „Poslanecká sněmovna není škola, kde musí být ve vyučování naprostý klid. Záleží hlavně na řečníkovi, jak svým projevem dokáže přítomné zaujmout," dodal Zbyněk Stanjura.

Právě úterní jednání provázel bod, který byl v centru pozornosti nejenom vládních činitelů, ale rovněž i veřejnosti. Bylo jím vystoupení poslance a bývalého hejtmana Středočeského kraje, obviněného z korupce. Na hluk v sále si David Rath během svého hodinového projevu rozhodně stěžovat nemůže. Ticho tam vládlo až natolik, že chvílemi uspávalo ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

„S Rathovým vydáním ke stíhání jsem souhlasil, ale nad tím, jestli mě o své vině nebo nevině přesvědčil, prostě neuvažuji. Zjištění skutečného stavu věci je záležitostí soudu," striktně dodal Zbyněk Stanjura.