Po nezbytných oficialitách už se přešlo k bodům, na které všichni netrpělivě čekali. Zastupitelé rozhodli, že na Hlásce usednou kromě primátora ještě tři náměstci, přičemž všichni budou pro své funkce uvolněni. Počet členů rady si pak stanovili na jedenáct. Igor Hendrych (ANO 2011) navrhl na post primátora slezské metropole Tomáše Navrátila (ANO 2011).

Přítomné pak možná poněkud zaskočil Radim Křupala (ČSSD), který ještě coby první muž Opavy navrhl na pozici primátora Igora Hendrycha, který byl lídrem kandidátky hnutí ANO 2011.

„Pokud nejsou jiné pádné důvody, kandidátem na primátora má být lídr strany. Mnozí volili hnutí ANO 2011 s tím, že jejich kandidátem je právě pan Hendrych,“ vysvětlil svůj krok Křupala. Igor Hendrych však s kandidaturou nesouhlasil.

„My jsme od začátku avizovali, že funkci primátora by vykonával Tomáš Navrátil,“ dodal ještě Pavel Juříček (ANO 2011). Dvojka kandidátky hnutí svou kandidaturu posléze přijala, načež se přešlo k samotnému hlasování, které bylo veřejné. Ruku pro Tomáše Navrátila zvedlo sedmadvacet zastupitelů.

close Ustavující zastupitelstvo v Opavě. info Zdroj: Deník / Petr Dušek zoom_in

Radim Křupala svému nástupci, který se stal zatím i nejmladším zvoleným opavským primátorem, pogratuloval, předal primátorský řetěz a přenechal mu své místo.

První náměstkyní se stala Hana Brňáková (Piráti&Opavané), která bude mít pod sebou například rozvoj města, informatiku, hokejový klub, kulturu a školství. Do funkce druhého náměstka byl zvolen Igor Hendrych, přičemž se bude starat o majetek města, městské lesy, Slezský fotbalový klub Opava, sociální věci a řídit bude také Městskou policii Opava, což dosud plně spadalo do kompetencí primátora.

Post třetího náměstka připadl Michalu Jedličkovi (KDU-ČSL), pod něhož budou patřit odbory dopravy, životního prostředí, ale třeba také technické služby nebo BK Opava.

Kontrolní i finanční výbor města bude mít jedenáct členů. Předsedou toho kontrolního byl zvolen Jiří Ryba (ODS), finanční výbor dostala na starosti Petra Hlaváčová (ANO 2011).