Opava byla vybrána jako pořadatel akce, neboť město v tomto roce slaví 800 let od první dochované zmínky k dekretu českého krále Přemysla Otakara I. v roku 1224, který Opavě potvrzuje městská privilegia.

Shromaždiště, start i cíl, byly v areálu Minoritského kláštera a zahrady. „Závod jsme situovali právě k 800. výročí vzniku Opavy. Z pohledu sportovní organizace se jedná o první jarní žebříček Moravskoslezského kraje a zároveň Mistrovství MSK v orientačním sprintu. Z tohoto závodu nejlepší v kategoriích D16, H16, D18, H18, D20, H20 a D21, H21 postoupí na Mistrovství České republiky v orientačním sprintu," informovala ředitelka závodu Eva Kociánová.

Hlavní rozhodčí Jiří Sýkora spolu se stavitelem tratí Tomášem Novotným závod situovali do středu historického města. Mapa byla zhotovena dle pravidel orientačních sportů v měřítku 1:4000. V prostoru bylo umístěno 48 kontrolních elektronických krabiček, do kterých závodníci razili elektronickými čipy průchod kontrolami. Organizátoři připravili tratě pro 27 kategorií rozdělených na ženy a muže.

V hlavních kategoriích zvítězili: D 21 - 3,22 km, 19 k Jana Matoušková Sportovní klub orientačního sportu Ostrava - SKOB 15:07, H 21 - 3,77 km, 22 k Jiří Kostka Orientační běh Opava 13:56.

„Počasí se vydařilo, bylo pěkně a teplo. Organizace závodu v podmínkách města je složitá a vyžaduje hodně práce a dobrý tým, a ten my v OOP máme. Zdá se mi, že závodníci jsou spokojení a tedy jsem spokojená i já," konstatovala s úsměvem na závěr Eva Kociánová.

Kompletní výsledky na: https://oris.orientacnisporty.cz

Josef Zajíc