Zapálený projev stranického předsedy Tomáše Vandase. Přes stovka přihlížejících. V okruhu dvou kilometrů takřka ani stopa po romských spoluobčanech. Takový byl průběh dlouho dopředu ohlášeného opavského mítinku DSSS, kterou si většina lidí spojuje s extremismem.

Přes obavy některých místních občanů sice nakonec proběhl v klidném duchu, ale přesto zanechal u vybrané vrstvy obyvatel smíšené pocity.

Nic nového pod sluncem

Na sobotní dopoledne slušná návštěva si v centru Opavy před Slezským divadlem vyslechla proslov plný klišé. Vandas nezapomněl několikrát zdůraznit, že si jejich stranu lidé často spojují pouze s extremismem a rasismem, ačkoli to tak údajně není.

Poté začal předseda strany zdůrazňovat chyby vládnoucí garnitury, a to zejména s ohledem na přístup k národnostním menšinám. Nezapomněl se otřít ani jak o Romy, tak o Vietnamce. V jeho plamenné řeči padala slova ostrá i mírnější. Všechna ale jen v obecné rovině. S ničím konkrétním či konstruktivním se Tomáš Vandas nevytasil.

V davu přihlížejících, čítajícím na několik desítek hlav, se dali spatřit lidé mladí i staří, ženy i muži. Mladá maminka si kupříkladu před sebou pevně držela desetiletou dívenku, která si pro zřejmý nezájem o probíhající program pohrávala s příruční taškou a splétala její držadla.

„Myslel jsem, že tady bude víc nácků,“ nechal se slyšet postarší muž stojící v hloučku přátel. A skutečně, podobných skinheadských typů zde bylo překvapivě pomálu. Místní Romové se však přesto v danou dobu z města stáhli. Kde jich bývá přes týden spousta, nebyl skoro ani jeden. Důchodkyně pozorně sledující vše kolem sebe to okomentovala stručnými slovy: „Měli by sem s tím cirkusem přijet častěji.“

Po skončení mítinku zazněl mezi posluchači potlesk. Někteří šli později přímo za Vandasem a bavili se s ním z očí do očí. Avšak našlo se i pár lidí s rozpolcenými názory. „Myslel jsem, že přijedou s nějakými návrhy, jak se to má řešit, ne s takovými kecy,“ zlobil se zhruba čtyřicetiletý muž odcházející zklamaně domů.

Těsně před koncem politického srazu se objevili na Horním náměstí také dva Romové, kteří se usadili na lavičky před radnicí. Jeden z nich, jménem Ludovít Lévai, se byl ochotný k mítinku i vyjádřit: „Věděli jsme, že to tady bude, a chtěli jsme si to poslechnout. V něčem mají pravdu, ale hrozně mě štve, že všechny házejí do jednoho pytle. Mám pocit, že každý Cikán má na zádech žebřík, po kterém lidi šplhají do politiky,“ stěžuje si zklamaný muž.

Na mnohými očekávané policejní manévry při akci nakonec nedošlo. Přesto celý mítink dozorovalo až na osm desítek policistů z obvodního oddělení a dvacet strážníků Městské policie v Opavě. „Ani jsme ale žádné velké problémy neočekávali. Měli jsme před tím pouze standardní seminář,“ říká pohledná policistka hlídkující s kolegou na rohu divadla.

Vandas po opavském mítinku sebral tým a společně zamířili do Havířova, kde bylo v plánu další shromáždění. Tentýž den je čekala ještě krajská konference a následující setkání s občany v Ostravě.