„Obecní volby se budou konat od 7do 22 hodin", řekla Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

„Obec Mladecko má jen pět obecních zastupitelů, což je minimální počet daný zákonem. Jedna členka zastupitelstva a její náhradník rezignovali, proto musely být vypsány nové volby," vysvětlil referent odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Jan Berousek.

O místo v novém zastupitelstvu Mladecka má nyní zájem 18 kandidátů ze čtyř volebních uskupení – Nové Mladecko, Nezávislí kandidáti, Naše Mladecko a obec Mladecko.

„Podobná situace jako nyní nastala v Mladecku před necelými třemi roky. Volby do obecního zastupitelstva se tu mimořádně konaly v říjnu 2012 zároveň s krajskými volbami. Jeden ze zastupitelů tehdy zemřel a uskupení, za které byl zvolen, už nemělo na kandidátce náhradníka," připomněla Chlebounová.

Při řádných obecních volbách, které se konaly loni na podzim, se o přízeň voličů ucházelo pouze jediné uskupení, a to Nové Mladecko v čele s nynější starostkou Janou Švejdovou. Ta už dříve řekla, že důvodem rezignace zastupitelky byla údajně nedostatečná podpora, které se od obce dostávalo mladecké škole.

Také ale rozdílné názory na to, zda má Mladecko zůstat samostatné, či se spojit s Jakartovicemi. Debata o tom se vede už několik let. Berousek upřesnil, že v Mladecku je jeden volební okrsek a volební místnost je v tomto okrsku umístěna v kulturním domě.

Mladecko je samostatnou obcí od roku 1990, dříve bývalo součástí Litultovic. Jde o malou obec venkovského typu, v níž v současnosti žije okolo 170 obyvatel. Součástí obce jsou dvě chatové osady.