Volby se musely zopakovat kvůli tomu, že v daných obcích se rozpadla zastupitelstva. Stejný osud mělo také bývalé mladecké vedení.

Zastupitelka Miroslava Blažejová odstoupila z funkce, protože se jí nelíbil způsob financování zdejší základní školy a byla pro okamžité připojení k Jakartovicím, které by situaci změnilo, s čímž nesouhlasili ostatní. Vzhledem k tomu, že náhradník Zdeněk Čech zastupitelskou pozici odmítl, musela se obec přihlásit k mimořádným volbám, které se konaly v sobotu.

Zatímco při podzimních volbách měli voliči k dispozici kandidátku jedné volební strany, Nového Mladecka, tentokrát o přízeň místních kromě už zmíněného Nového Mladecka usilovaly také Naše Mladecko obec Mladecko a Nezávislí kandidáti. Účast byla necelých 67 procent.

Vítězství obhájilo Nové Mladecko se ziskem více než 48 procent hlasů. V pětičlenném zastupitelstvu tak získalo tři mandáty. Zbylé dva pak připadly Našemu Mladecku, pro něž hlasovalo 36,4 procenta voličů.

Definitivu dá ustavující zastupitelstvo

Lídry vítězné strany je dosavadní starostka obce Jana Švejdová, která obdržela největší počet hlasů ze všech kandidátů. Zastupitelskou pozici obhájila Kateřina Mazurová. Nově si ji naopak vyzkouší Petr Koláček.

Z Našeho Mladecka pak zastupitelstvo dotvoří Pavel Horák a Marcel Nejezchleb. Je velmi pravděpodobné, že ve vedení místního obecního úřadu se nic měnit nebude a starostka zůstane stejná. „Nic ještě dohodnuto není, ale předpokládám, že bych i nadále měla být starostkou," řekla nám do telefonu Jana Švejdová.

Podle ní se o postu místostarosty, který byl doposud obsazen Ivetou Schwablíkovou, teprve bude jednat. „Variant je více. Během týdne bych se chtěla spojit také s dalšími dvěmi zastupiteli a projednat všechny možnosti. Uvidíme, jak to dopadne," dodala.

Definitivně jasno bude na ustavujícím zastupitelstvu, jehož termín zatím nebyl určen. Patrně však připadne na konec června.

Rozpad zastupitelstva Mladecko ochromil téměř na půl roku. Vedení obce mělo omezenou pravomoc. Nemohly se například schvalovat nové vyhlášky a řešit se třeba nedaly ani záležitosti týkající se obecního rozpočtu. Teprve po ustavujícím zastupitelstvu by se vše mělo vrátit k normálu.

Jedna z nejdůležitějších otázek souvisejících s Mladeckem, tedy, jestli se obec připojí k Jakartovicím, se zdá být vyřešena.

„Nejsme pro sloučení, ale naopak pro samostatnost Mladecka. Financování základní školy bude probíhat stejně. Budeme jí posílat vše, co dostaneme od státu, a hodláme s ní navázat ještě užší spolupráci," vysvětlovala Jana Švejdová, jež také odhalila své vize do budoucna:

„Ráda bych navázala na to, co se nám podařilo během prvního půlroku, kdy jsem fungovala jako starostka. Věcí, které můžeme zlepšit, je celá řada. Chceme opravit chodníky, kulturní dům, zvýšit množství zeleně v obci, instalovat nové lavičky a odpadkové koše.

Před naši základní školu bychom rádi umístili retardér, protože zde spousta řidičů přijíždějících do Mladecka směrem od Hlavnice nedodržuje povolenou třicítku."