Sto padesát lidí z Mladecka bude opět vybírat zastupitele. Na své funkce totiž rezignovala většina těch dosavadních i s náhradníkem. Důvodem je odchod Petra Koláčka z vítězné iniciativy Nové Mladecko a jeho ambice na místo starosty.

„Na svůj mandát rezignuji z důvodu zrady jednoho z našich zastupitelů z volební strany Nové Mladecko," vysvětluje svůj postoj dosavadní místostarostka Iveta Schwablíková. K její rezignaci ze připojili také Zdeňka Šípová, Kateřina Mazurová a náhradník Libor Švejda. Důvod byl také stejný.

„Zastupitelům z Nového Mladecka se nelíbilo, že by měl být starostou někdo jiný než já. Samozřejmě s ohledem na hlasy občanů. Lidé prosazující nového kandidáta také nebyli schopni vysvětlit, proč by se měl stát starostou právě on," vysvětluje starostka Mladecka Jana Švejdová.

Ta se podle všeho bude o místo starosty ucházet i v nadcházejících volbách. „Pravděpodobně budu kandidovat. Dostala jsem od občanů nejvíce hlasů, a kdybych kandidátku vzdala, mohli by to lidé brát jako zklamání," doplnila Švejdová.

První mimořádné volby se v obci konaly v červnu. Důvodem byly neshody v otázce financování tamní základní školy.

Zastupitelka Miroslava Blažejová odstoupila z funkce, protože byla pro okamžité připojení k Jakartovicím, na které by přešla i zodpovědnost za školu. Představitelé Jakartovic však chtěli více času a hledali i jiné možnosti. „Rozhodně netvrdím, že připojení k Jakartovicím je špatná varianta. Miroslava Blažejová ovšem chtěla učinit patřičné kroky co nejrychleji, abychom takto mohli fungovat od 1. ledna 2016," dodává Švejdová.

Spolu s Miroslavou Blažejovou po řádných volbách rezignoval na pozici náhradníka také Zdeněk Čech. Kdy se v Mladecku nové volby uskuteční, není zatím jasné. Vzhledem k zákonným lhůtám a procedurálním záležitostem je pravděpodobné, že místní půjdou k urnám ke konci roku.

Do té doby však zastupitelstvo nesmí schvalovat nové vyhlášky, řešit záležitosti ohledně rozpočtu nebo žádat o peníze.