Nové Mladecko a Naše Mladecko. Dvě iniciativy, které se v Mladecku ucházely o hlasy voličů už potřetí v řadě. Nakonec o jeden hlas zvítězilo Naše Mladecko s lídrem Pavlem Horákem. Druhou stranu reprezentuje dosavadní starostka Jana Švejdová a Iveta Schwablíková.

Aby mohla obec existovat pod fungujícím zastupitelstvem, musí se obě strany dohodnout. Zatím však společnou řeč nenašly.

„K jednání zatím nemůžu nic říct, více bude jasné až po ustavujícím jednání zastupitelstva v úterý," řekl Pavel Horák. Že se situace v Mladecku konstruktivně neřeší, potvrdila i Jana Švejdová. „Jednání zatím bylo jedno a trvalo jednu minutu. Zástupci Našeho Mladecka se s námi bavit nechtěli," řekla Švejdová, která předchozí zastupitelstvo prakticky položila.

Jak se zachová v následujících dnech, zatím neprozradila. „V tuto chvíli nevím, co bude, a více se ukáže až na úterním jednání," dodala.

Obec bez zastupitelstva ale mezi tím nemůže žádat o dotace, nakládat se svým majetkem a nemá schválený rozpočet. Na zlepšení situace nečekají jenom místní, ale také starostka Jakartovic Hana Rašová. Ta totiž nemá s kým řešit problematické financování mladecké školy, kterou navštěvují také děti z Jakartovic.

„Každý rok si Mladecko nechává ze státních peněz na žáka část pro sebe. Jakartovice se i přesto rozhodly ze své dobré vůle školu podporovat, a to v posledních dvou letech částkou šest set tisíc. Naši zastupitelé ale takto pokračovat nechtějí.

Nabídli jsme převzetí školy, a to i přes budoucí potíže. Máme vůli zachovat dostupné školství pro své děti a postarat se také o investice do rekonstrukcí a zlepšení stavu budovy, na což Mladecko už vůbec peníze nemá," dodává Helena Rašová.

Krajští auditoři a Ministerstvo financí dokonce doporučilo sloučení obou obcí, to však pro Mladecké není přijatelné. „Nejsme pro sloučení, ale naopak pro samostatnost Mladecka. Financování základní školy bude probíhat stejně. Budeme jí posílat vše, co dostaneme od státu, a hodláme s ní navázat užší spolupráci," deklaruje své stanovisko Jana Švejdová.

Podle starostky Jakartovic to však řešení nepředstavuje. „Pokud chce Mladecko zůstat samostatné a živořit, ať si tedy živoří, ale nebude s ním živořit i škola, kam chodí naše děti," dodává Rašová.