Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí a úspěšní obyvatelé Opavska

/TÉMA/ Jsou technicky vzdělaní, výborní zpěváci, skvělí krasobruslaři, squashisté, výborně ovládají svou budoucí profesi. Mladí a úspěšní obyvatelé Opavska.

13.3.2011
SDÍLEJ:

Studentka Mendelova gymnázia Tereza Hrablíková je letošní Českou hlavičkou.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

V tomto článku vám přinášíme příběhy jen některých z nich. A také názory starších lidí, jichž jsme se zeptali, co si myslí o dnešní mladé generaci.

Gymnazistka je Českou hlavičkou

Nadějná opavská studentka Mendelova gymnázia Tereza Hrablíková se díky svému projektu věnovanému kyberšikaně dostala až do finále soutěže České hlavičky. Ve své kategorii se probojovala až mezi poslední trojici soutěžících.

České hlavičky je projekt zaměřený na podporu talentované mládeže především v technických oborech a zvýšení zájmu mladých lidí o studium technických a přírodovědných oborů a vědeckou kariéru. Orientuje se na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy.

Je realizován ve spolupráci s projektem Česká hlava a VŠE v Praze, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky a dalšími partnery projektu, kteří podporují v každém ročníku vybranou soutěžní kategorii.

Ceny se udělují v pěti kategoriích, o jejichž vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů. Vítězní laureáti poté vždy obdrží nejen finanční odměnu, ale také diplom a originál sošky České hlavičky.

Tereza Hrablíková triumfovala v kategorii Ingenium – Svět počítačů a komunikace a mohla si užít pocty při slavnostním předávání cen ve zcela zaplněném brněnském Mahenově divadle.

S malým míčkem umí hotové divy

Jeho tatínek pochází z Etiopie, maminka z Bruntálu, kde se narodil a strávil první rok svého života. Potom se přestěhoval do Opavy, kde úspěšně zahájil svou kariéru squashisty. Řeč je o Danielu Mekbibovi.

Jako sedmnáctiletý se ve Francii zúčastnil jednoho z nejprestižnějších squashových turnajů Super Series. Patří do pětice nejlépe hodnocených turnajů v roce. „Pořadatelé mě pořádně naštvali, protože udělali chybu. Startoval jsem jako nenasazený, takže mě čekali ti nejlepší squashisté. Právě Ind, se kterým jsem se utkal, byl třetí nasazený. Normálně bych se s ním takhle brzo nikdy neutkal,“ vzpomíná Daniel.

V evropském měřítku se dostal na šestou příčku a vzhledem k tomu, že na něm figurují i Asiaté a Afričané, vypadá spíše jako světový žebříček. V Opavě žádného sparingpartnera nesehnal a proto za ním musel dojíždět až do Ostravy.

Lehké to neměl ani se studiem, protože sezona přesně kopírovala školní rok na gymnáziu. „Studium jsem až dosud zvládal dobře a nepotřeboval jsem žádný speciální plán. Platila pro mě stejná pravidla jako pro ostatní žáky,“ tvrdí dnes osmnáctiletý sportovec.

Mrzí ho, že squash v Opavě poslední dobou trochu upadá, ale je optimista. Věří talentu nastupující generace squashistů, která podle něj pomůže úroveň vylepšit. Podmínky jsou v Opavě relativně dobré a hráči se mají kde učit i trénovat. „Na squashi je skvělé to, že potřebujete jen raketu, míček a dobré boty, takže to není tak drahý sport jako třeba hokej. Je to jeho velká výhoda, a proto věřím, že přitáhne ještě více lidí.

Dřív jsem jako pořádný nervák lámal jednu raketu za druhou, ale teď už mi vydrží dvě na celou sezonu,“ přiznává mladý opavský sportovec.

Třikrát vyhrál Czech junior open, je například i desetinásobný mistr republiky ve všech věkových kategoriích a držitel druhého místa z German junior open, který spadá do Super Series, kde se schází úplná squashová špička. Dobře ví, že se hrou dá uživit na profesionální bázi, ale za předpokladu, že má sportovec dobré sponzory.

„Squashem se uživí jen první světová třicítka, zbytek je bez šance. K tomu, aby si člověk mohl tímto sportem vydělávat, úspěchy jen v rámci republiky rozhodně nestačí,“ dodává Daniel Mekbiba.

Ludgeřovičtí sourozenci Coufalovi jsou krasobruslařkými nadějemi

Jana a Petr Coufalovi. Dvěma nadějným krasobruslařům z Ludgeřovic, kteří na ledě hájí barvy ostravského oddílu LR Cosmetic, k přímé cestě na českou špičku brání snad jen věk. Staršímu Petrovi bylo patnáct, jeho sestra je o tři roky mladší. Přesto už oba zdobí řada medailí i ocenění.

Jana se letos v lednu stala jednou z deseti finalistek celorepublikové ankety Zlatý oříšek. Ta je určena pro ty děti, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného v jakémkoliv oboru. A Jana se stala nejen vítězkou krasobruslařské Velké ceny Ostravy, ale hlavně mistryní ČR a na olympiádě mládeže obsadila v kategorii starších žaček druhé místo.

Nicméně Jana je v těchto dnech tak trošku ve stínu svého bratra. Petr před několika dny přivezl domů zlatou medaili z krasobruslařské soutěže Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011, kde vyhrál soutěž chlapců. Tam postoupil jako vítěz českého olympijského klání a je nutno zdůraznit, že pro svoji republiku v konkurenci 44 zúčastněných zemí získali medaili jen Petr a pražská snowboardistka Ester Ledecká.

Oba mladé ludgeřovické krasobruslaře trenérsky vede Ivana Tokošová. Ta sice nemohla být osobně s Petrem při jeho evropském triumfu, dokonce si musela do dějiště soutěže zavolat, jak to vlastně dopadlo, protože Petr to prozradil jen své mamince, ale prožívala vše i tak naplno.

Stejně jako Petr: „Asi do jedné hodiny ráno jsem se díval v pokoji na filmy. Vůbec jsem nemohl usnout, všechno se mi stále honilo hlavou, přehrával jsem si večer pořád dokola. Byl jsem šíleně šťastný,“ popsal svou vítěznou noc.

Krasobruslařskými vzory Petra Coufala, studenta Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě, jsou Rus Jevgenij Pljuščenko a Japonec, loňský juniorský mistr světa, Yuzuru Hanyu. A určitě nejsou daleko doby, kdy se Petr bude prát o světové medaile po boku českých reprezentantů Vernera či Březiny. Zatím si ale užívá závodů juniorů a sbírá jednu medaili za druhou.

Robot z gymnázia pronikl i do zahraničí

Odborné práce některých talentovaných žáků Mendelova gymnázia jsou na velmi vysoké úrovni, což vloni dokázali dva studenti se svým robotem. Adam Heinrich ze 7. ročníku víceletého a Zbyněk Moravec z 2. ročníku čtyřletého studia dali hlavy dohromady.

Vytvořili robota, za kterého dostali na soutěži Kyberrobot cenu časopisu Automatizace. Svůj výtvor představili například ještě v Praze u příležitosti 20. výročí vzniku české vědecko-technické společnosti a v Bratislavě na soutěži Istrobot. Jejich robot neunikl ani pozornosti celorepublikových médií. Je šikovný a dokáže sledovat čáru na kontrastním podkladu, umí se vyhýbat překážkám a je ovladatelný i na dálku.

„Pomohl nám zdokonalit se v elektronice i programování a využitelný může být například ve skladech. Zhotovení nám trvalo asi dva měsíce a materiál nám zajistila škola. Elektroniku jsme si navrhli sami a na zdokonalování pořád pracujeme,“ řekl Adam Heinrich.

Student byl úspěšný ve škole i mimo ni

Na Masarykově střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole vloni maturoval student, který jí během svého posledního školního roku dělal jen radost. Z prestižní celostátní soutěže ve všestranných zemědělských dovednostech si Jakub Ludvík z Velké Polomi přivezl třetí místo. Získal ho ve velmi silní konkurenci osmadvaceti zemědělských škol z celé republiky a ze škol Moravskoslezského kraje měl dokonce nejlepší výsledky.

Šikovný mládenec je dvojnásobným mistrem ČR v parkurovém skákání družstev juniorů a ceny každoročně sbíral i na celostátních soutěžích v parkurovém skákání juniorů. Je také Mistrem ČR družstev žáků v soutěži Agility.

„Chlapec má spoustu aktivit a přitom studoval na hranici vyznamenání. Je velmi příjemný, perfektně mu to myslí a pokaždé dokázal ideálně skloubit teorii s praxí. Za své výkony zaslouží,“ nešetřil ředitel školy Arnošt Klein chválou.

Soutěžní špičku obsadily opavské studentky

Brněnské Soutěže mladých odborníků v cestovním ruchu, pořádané agenturou Efekt Media Brno, se loni zúčastnily také studentky opavské Vyšší odborné školy a Hotelové školy Vendula Václavská a Kamila Bálintová. Domů se obě vrátily nadmíru spokojené, protože se podělily o vítězství v celé soutěži.

Vendula pokořila konkurenci v první části, nazvané Profi Go 2010 a za vítězství dostala poznávací zájezd do jižní Anglie spojený s návštěvou Londýna. V druhé části soutěže, nazvané Top Guide junior 2010, se prvním místem pyšnila spolužačka Kamila, která získala pětidenní zájezd do New Yorku.

Hlas lidu: Mladí lidé nejsou špatní

Myslíte si, že dnešní mladá generace je horší, než byla ta vaše? Tak zněla otázka, kterou jsme pokládali starším obyvatelům Opavy a v kontrastu s tím vysokoškolským studentům. Vyjadřovali se také k dotazům, jestli jsou dnešní mladí lidé úspěšní. Většina se shodla na tom, že dnešní mladá generace je stejná jako ta jejich.

„Je to pořád stejné. Mladí lidé nejsou odlišní od těch, kteří byli za nás,“ říká dvaašedesátiletá paní Panáčková, trafikantka z Opavy, která se s mladými lidmi potkává denně ve svém zaměstnání. Stejný názor má i Růžena Müllerová, padesátiletá dělnice z Hradce nad Moravicí.

Dvě důchodkyně, pětašedesátiletá paní Marie Vehovská ze Štěpánkovic a šedesátidvouletá paní Anna Švančarová z Chlebičova, se shodly na tom, že mládež je v celku dobrá. „Vždycky jsou horší a lepší. Dřív se o tom jenom nevědělo ani nepsalo. Jediné, čím se liší, je to, že jsou chytřejší, protože mají internet a možnost jakéhokoliv studia. Díky tomu jsou také úspěšnější.“

Někteří Opavané si naopak nebyli jistí. „Je stejná, ale na druhou stranu je jiná,“ říká pětašedesátiletá důchodkyně paní Tkadlečková z Opavy a nakonec dodává, že je to padesát na padesát. Pětaosmdesátiletá učitelka, vychovatelka a babička tří vnoučat vysokoškolských studentů doufá, že dnešní mládež je lepší. „Bylo i je to těžké. Hodně to závisí na rodičích, to je základ.“

Libuše Kučová se nám svěřila s tím, že její generace žila v naprosto odlišných podmínkách než ta naše. „Je to úměrné době. Lidé byli, jsou a budou vždycky jiní,“ říká devětašedesátiletá důchodkyně z Opavy.

Setkali jsme se i s názory naprosto odlišných od ostatních. „Mezi mladou generací se najdou i normální, ale většina z nich je nevychovaná. Nejhorší na tom je, že jsou odrazem naší společnosti,“ řekl s rozhořčením Milan Osmančík, jednašedesátiletý zámečník z Opavy.

Na obranu mladých lidí jsme se zeptali také jich. Devatenáctiletá studentka Zuzana Kasáková se k otázce vyjádřila velmi jednoznačně. „Dnešní život je příliš zjednodušený, a proto jsou mladí lidé stále lenivější a stávají se už v útlém věku závislými na technologiích. Proto si myslím, že generace našich rodičů to měla v mnohých ohledech těžší.“

Naopak studentka Kateřina Paulinová zastává názor, že generace jejich rodičů to sice měla těžší, ale nedokázala z toho vytěžit tolik, jako my. „Na naši generaci se sice pořád nadává, ale nemyslím si, že by byla tak hrozná“ řekla devatenáctiletá slečna z Prostějova.

Tomáš Pustka, Petr Večeřa,
Jitka Hrušková, Martin Kůs, -bro-, -kub-

13.3.2011
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení