Oslavu města, které právě slaví svých 800 let, umocní ještě žáci opavské ZŠ Englišova. Jimi natočený filmový dokument z doby pandemie covidu, nazvaný Zapomenutá generace, má na své cestě ke slávě další pokračování.

Po úspěšných tuzemských festivalech, ocenění v Austrálii a zisku dvou hlavních cen na festivalu ve Walesu o něj teď projevili zájem i filmoví odborníci z USA. Snímek, který opavští žáci vytvořili pod lektorským vedením Drahomíra Streita, zaujal odbornou porotu amerického festivalu KIDS FIRST! tak, že ho zařadila ho do svého oficiálního výběru.

Ilustrační foto.
Obecní slavnosti s vůní piva v Šilheřovicích

Festival nabízí přehlídku krátkých a celovečerních filmů od nezávislých a studentských filmařů a velkých studií z celého světa. Má dlouholetou tradici a spolupracuje s více než třiceti místy napříč USA, kde se vybrané filmy KIDS FIRST! promítají.

Mezi tato místa patří zavedené filmové festivaly, jako je Tallgrass Film Festival, Phoenix Film Festival, Atlanta Children's Film Festival a University of Hawaii at Manoa. dětská muzea, nezisková filmová centra, školy a další organizace, předvádějící filmy. Vyvrcholení festivalu bude v polovině června v San Franciscu a Santa Fé.

Ilustrační foto.
Včelí mor: včelařka z Opavska volá po změně legislativy u nemocných včel

Jedná se o obrovský úspěch, na který se však stále nabalují další a s ohlasy na Zapomenutou generaci se doslova roztrhl příslovečný pytel. Školu navštívil televizní štáb TV NOVA a natočil s jeho tvůrci reportáž do pořadu Víkend. Následovalo pozvání na 56. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově u Karlových Varů, kde bude opavská parta mezi pozvanými hosty zahajovat v září festival na červeném koberci. A aby toho nebylo dost, největší odměna pro malé filmaře přišla právě nyní. Dokumentární snímek viděl prezident republiky Petr Pavel, líbil se mu a prostřednictvím Kanceláře prezidenta pozval celou opavskou filmařskou partu na Pražský hrad, kde jim chce osobně poblahopřát.

Na místo události byla přivolána i zásahová jednotka. Ilustrační foto.
Senior na Opavsku ohrožoval ženy plynovou zbraní. Na místě byla i zásahovka

Zapomenutá generace je název filmu, který o pandemii covidu-19 natočili žáci z prvního stupně ZŠ Englišova, kteří jsou členové školního mediálního kroužku. Dětskýma očima se snažili ukázat, jak náročné pro ně bylo zvládání tehdejších omezení, zákazů a prožitků od 1. do 3. třídy.

Nejdřív přišel zákaz navštěvovat školu a pobyt doma jen s výukou prostřednictvím počítače, pak sice mohli chodit do školy, ale z vyučování musely jít hned domů a zažívaly všudypřítomné roušky, respirátory i testování. Natáčení trvalo celý rok 2022, ale ten za to rozhodně stál, protože snímek slaví úspěchy doma i v zahraničí.

Ilustrační foto.
Ke Dni matek pondělní zájezd do Kunína

„Bylo úžasné sledovat, jak filmování kluky a holky bavilo. Pořád se snažili něco vylepšovat a natáčeli nové a nové scény. Natočeného materiálu jsme měli zhruba na dvě hodiny a proto byl výběr záběrů, střih a konečná podoba hodně náročná záležitost. Tvorba a výsledný úspěch naší filmové skupiny by rozhodně nebyl možný bez velké podpory vedení školy v čele s ředitelem Janem Škrabalem,“ konstatuje pedagog Drahomír Streit.