Rybářská mládež ve věku od osmi do patnácti let na víkend zavítá do Šilheřovic a do Hlučína, kde bude probíhat národní kolo soutěže Zlatá udice. Po sedmi letech se tak rybářské klání vrací do Moravskoslezskéhokraje.

Soutěžit se bude ve třech disciplínách. „Nestačí jen zvládnout lov ryb, je nutno porotu přesvědčit také o dobrých znalostech z přírodovědy, rybářských pravidel a Stanov Českého rybářského svazu,“ řekl ředitel soutěže Přemysl Jaroň.

Mladí rybáři proto musí zvládnout pojmenovat také dvacet druhů ryb, ostatní vodní živočichy a rostliny. Na hřišti v Šilheřovicích bude soutěž v rybolovné technice, při níž musí závodníci předvést umění ovládat rybářské nářadí při hodech na dálku a na terč.

Samotný lov ryb jako hlavní disciplína přijde na řadu v sobotu a chytat se bude na štěrkovně u Dolního Benešova. „Hodnotí se celková hmotnost úlovků dosažených ve dvou kolech závodu,“ popsal způsob určování vítěze soutěže Jaroň.

Pro každého soutěžícího jsou připravena ocenění. Na vítěze navíc čekají poháry a hodnotnější rybářské ceny. „Tato soutěž národním kolem končí, ale ti nejšikovnější se mohou zúčastnit i mezinárodních soutěží.

Řada dřívějších účastníků Zlaté udice se stala v lovu ryb nebo v rybolovné technice mistry světa či Evropy,“ dodal Přemysl Jaroň.

Andrea Wantulová