Před šesti lety v Opavě například došlo ke spojení základních škol Edvarda Beneše a Komenského. Místo ovšem nezbylo na všechny učitele. „Musely se snižovat stavy," potvrdil současný zástupce ředitele Základní školy Edvarda Beneše Karel Frýdl a přiznal, že absolventi vysokých škol to na trhu práce nemají jednoduché. Zvlášť učitelé.

„Hodně lidí se u nás ptá na zaměstnání. Realita je však taková, že ať už na vyšším nebo nižším stupni místo prostě není." Zvlášť když hitem poslední doby je slučování tříd. Při fungování takového systému pracovních příležitostí logicky ubývá. Některé školy to řeší tím, že učitele najímají alespoň na zkrácený úvazek.

Také zde se ale balancuje na hodně tenkém ledu. Spousta učitelů by totiž chtěla dostat víc práce. Pár hodin za týden je zkrátka neuživí. „Loni jsme na naší škole měli externistu. Letos už u nás nikdo takový není," doplnil ještě Karel Frýdl.

Místa skutečně nejsou

„Můj syn má vystudovanou politologii. Může z fleku učit. Navíc učit chce, protože ho to baví. Nikde ho ale nevezmou. Raději si tam nechají dvaaosmdesátiletého důchodce, který mladým zabírá místo," hořekovala nad současnou situací ve školství Milada D. z Opavy. Vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje Libor Lenčo je ovšem trochu jiného názoru. „Starý učitel rozhodně neznamená špatný učitel. Znalostmi se mu jeho mladí kolegové zdaleka nemusí vyrovnat," míní Lenčo.

Podstata ovšem zůstává stejná. Mladí učitelé mají velice malou šanci najít místo. „Jedná se o velký problém. Zvláště na středních školách. Přírodovědně anebo humanisticky vystudovaných učitelů je velké množství. Opačná situace je na odborných školách. Někteří kantoři jsou v důchodovém věku, a pokud skončí, není je kým nahradit, protože v daném oboru není k dispozici žádný jiný učitel," uvedl.

Možná nebude koho učit

Hromady žádostí o zaměstnání musí odmítat také opavská Střední průmyslová škola stavební. „Někdy nám chodí i deset žádostí týdně. Letos jsme přijali jednoho nového učitele. Bylo to však zapříčiněno tím, že jiný odešel do důchodu," poznamenala ředitelka SPŠ stavební v Opavě Karla Labudová.

Podle ní se situace v budoucnu rozhodně nezlepší. Dětí se rodí míň, a tím pádem nebude koho učit. „Nejvíc se o práci ucházejí učitelé kombinace základy společenských věd (ZSV) a tělocviku, ZSV a zeměpisu nebo třeba dějepisu a angličtiny," upřesnila ředitelka opavské stavebky.

Petr Dušek