Automaty na mléko zažívaly svůj boom před několika lety. V současné době ale stále přibývá těch, které se pro nízký zájem lidí o čerstvě nadojené mléko musejí rušit. To se nyní v hojném počtu děje například na Olomoucku. Naše redakce proto zjišťovala, jak si stojí mlékomaty v opavském okrese.

MLÉKOMAT VNÍMAJÍ JAKO SLUŽBU OBČANŮM

Jeden takový stojí v Kobeřicích v ulici Slezská, nedaleko místního kostela. Lidem slouží už od roku 2010. „Co se zájmu o mléko z našeho automatu týká, řekl bych, že je stagnující, určitě se nezvyšuje. Máme své věrné zákazníky, kteří si na čerstvé mléko za ty roky zvykli a odebírají je.

Vnímáme to především jako službu místním občanům, ačkoli provoz je nevýdělečný,“ připustil ředitel Zemědělské farmy CETA s.r.o. Kobeřice Pavel Veselský. Litr mléka stojí v automatu třináct korun. „Je důležité ale říci, že se jedná o čerstvé plnotučné mléko. To v obchodě za tuto cenu nekoupíte,“ pokračoval.

Za neměnným, případně klesajícím zájmem vidí zejména ceny mléka v obchodech. „Před několika lety, když bylo mléko v obchodech poměrně drahé, jsme spustili i nějakou reklamní kampaň a odběr z automatu se skutečně zvýšil. Mysleli jsme, že je to způsobeno právě onou kampaní, avšak pak obchody zlevnily a prodej opět klesl,“ konstatoval Pavel Veselský.

Mlékomat by měl v Kobeřicích fungovat i nadále. „Je pravdou, že jsme už o jeho zrušení uvažovali. Ale nakonec jsme se rozhodli jej zachovat. Čerstvé mléko je do něj dováženo vždy minimálně jednou denně, podle potřeby i častěji. Průměrný odbyt činí asi čtyřicet litrů denně,“ dodal.

Dalším místem, kam se mohou lidé pro mléko vypravit, jsou Otice. Zdejší automat je umístěn při vstupu do farmářské prodejny zeleniny na středisku „zelárna“ a mléko do něj dodává mléčná farma Uhlířov. Stojí tady něco málo přes rok.

„Otice a okolí mají velmi blízký vztah k zemědělství a lidé si pro čerstvé mléko určitě cestu najdou,“ nechal se asi měsíc po zprovoznění automatu slyšet předseda představenstva Zemědělského podniku Otice Petr Ševčík.

A jeho slova se, zdá se, naplnila. „Mohu potvrdit, že zájem lidí o mléko z otického mlékomatu má stoupající tendenci. Určitě neplánujeme, že bychom jej v dohledné době rušili,“ řekl Petr Ševčík. Za litr mléka tady lidé zaplatí stejně jako v Kobeřicích třináct korun.

Poslední mléčný automat na Opavsku se nachází v Hlučíně a provozuje jej soukromá osoba. Byl vůbec prvním v našem okrese.

Dříve si mohli lidé pro čerstvé mléko dojít také přímo v Opavě. Jeden automat stával v prodejně Terno v Jaktaři a druhý pak v prostorách pekárny Betina v Hrnčířské ulici. Oba však byly pro nízký zájem lidí před šesti lety zrušeny.