Každá koruna dobrá. A pokud je těch korun téměř milion, pak se dá hovořit o úspěchu. Město Opava letos premiérově otestovalo nový způsob nákupu energií, a to se ukázalo jako cesta správným směrem.

Princip je přitom poměrně jednoduchý. Magistrát letos pořídil na druhé pololetí plyn na burzovním trhu. Tento typ trhu má tu výhodu, že na něm lze pružně a rychle reagovat na aktuální poklesy ceny. Díky tomu se povedlo opavské radnici snížit náklady proti prvnímu pololetí o již několikrát zmíněný necelý milion korun.

„Radnici se vyplatilo nákup plynu na letošní rok rozdělit a loni v listopadu nakoupit dodávky jen na první půlrok. V té době, bezprostředně po intervenci České národní banky na oslabení kurzu koruny, šly totiž ceny plynu o více než deset procent vzhůru, a považovali jsme za racionální nakoupit na kratší období.

Pozvolný návrat cen až na úroveň před intervencí nám potvrdil, že šlo o správné rozhodnutí," popisuje v kostce projekt první náměstkyně opavského magistrátu Pavla Brady.

Město objednává plyn do sto pěti odběrných míst v objektech, které má ve správě. V minulých dnech se pak tedy uskutečnil nákup na letošní druhé pololetí a magistrát v jeho rámci pořídil 8 tisíc megawatthodin zemního plynu, které budou určeny zejména pro vytápění magistrátních budov, škol, dopravního podniku či Technických služeb.

„Cena u plynu v režimu maloodběr klesla o šestnáct procent na šest set sedmdesát dva korun za MWh, v režimu velkoodběr se snížila o dvanáct procent na šest set osmdesát sedm za MWh," dodává Pavla Brady.

Jak pro maloodběr, tak pro velkoodběr byl vybrán jiný dodavatel. U prvně jmenovaného se jedná o staronového dodavatele, neboť se jím stala opět společnost LAMA energy, a. s. Co se týče velkoodběru, tak zde zvítězila díky nabídce nejnižší ceny firma CENTROPOL Energy.

Pro úplnost dodejme, že statutární město Opava kupuje zemní plyn a elektřinu na Českomoravské komoditní burze Kladno, a to už od roku 2012. Na rok 2013 se jí už tedy povedlo v té době pořídit energie s meziroční úsporou dosahující výše 5 milionů korun. Loni si pak připsala snížení nákladů o další dva miliony.

A momentálně lze tedy na druhé pololetí k balíku ušetřených peněz připočíst další milion. „Už nyní chceme soutěžit energie na rok 2015. Městu se to osvědčilo," uzavírá Pavla Brady.