Podmínkou je akorát barevný displej. Prostřednictvím Bluetooth nebo Wifi budete moci zdarma stahovat buď přímo v informačním centru anebo v jeho blízkém okolí, kam dosáhne signál. „V informačním centru se člověk bude moci poradit. Pracovnice mu samozřejmě se stažením mohou pomoct. V současné době uvažujeme nad tím, že aplikaci umístíme i na webové stránky města," uvedl tiskový mluvčí magistrátu města Opavy Ondřej Skácel.

Nahrazuje brožury a mapy

Pokud tedy turista dorazí do slezské metropole v době, kdy informační centrum bude zavřené, nemusí zoufat. Průvodce kompletně nahrazuje funkci tištěných propagačních materiálů, brožur, bulletinů, plakátů a také mapových podkladů s vyznačením turistických tras, historických míst či zajímavých zastávek v Opavě.

Aplikace nabízí několik okruhů, po nichž se můžete vydat. Na telefonu s GPS modulem je navíc možné sledovat svou aktuální pozici. Zobrazí se vám také tipy na různé výlety v okolí. Mobilní průvodce se dá stáhnout hned ve čtyřech jazycích. Náklady na průvodce činí 200 tisíc korun.

Skoro polovina této částky je hrazena z rozpočtu Moravskoslezského kraje. „Touto mobilní aplikací reagujeme na moderní trendy turistických informačních center, kterými jsou rychlost, přesnost, aktuálnost a dostupnost informace v kterékoliv denní době. Jde nám také o to, aby informace o městě byly prezentovány zábavnou a interaktivní formou," vysvětlovala Eva Balarinová z odboru kanceláře primátora.

V Hradci nad Moravicí mají průvodce už rok

Skoro přesně rok uplynul od doby, co mobilního průvodce začali používat i v Hradci nad Moravicí. Stáhnout si ho můžete buď u městského úřadu, na pokladně u zámku anebo přes hradecké webovky.

„K dnešnímu dni evidujeme celkově 1903 stažení. Dělal se průzkum, jakou formou lidé nejčastěji stahují. Nejvíce je v této souvislosti využíván odkaz na webových stránkách. Údajně jsme raritou," poznamenala pracovnice hradeckého informačního centra Markéta Bayerová.

Aplikace je v Hradci velmi populární a město ji chce ještě více dostat do povědomí veřejnosti. Na informační tabule hodlá přidat jakési poutáky. Novinkou je také to, že od června si průvodce můžete stáhnout nejen v češtině, ale i v angličtině a polštině. „Naše zkušenosti s touto aplikací jsou pozitivní. Lidi ji hojně využívají. Průvodce stále inovujeme. Není to tak dávno, co jsme do něho zavedli kalendář akcí," doplnila.

Petr Dušek