„Když jsem ve zpravodajství TV Noe viděl, že Charita Opava potřebuje osobní auto, rozhodl jsem se jí věnovat to své. Kvůli špatnému zraku s ním totiž jezdit nemohu,“ napsal mobilnímu hospici otec Bohumil Vícha. Důvod prosby byl skutečně naléhavý. V hospici, který za patnáct let své existence doprovodil v domácím prostředí v posledních dnech života téměř dva tisíce lidí z Opavska, už totiž museli být poslední dobou z kapacitních důvodů další klienti odmítáni. Aby mohlo být vyhověno všem zájemcům, byla přijata nová zdravotní sestra, ale ke své práci nutně potřebovala auto, na které však hospic už potřebné finance neměl.

Roman West
Roman West: Díky Opavě se mi otevírá možnost stát se v budoucnu ligovým trenérem

„Tento nádherný výsledek svědčí o tom, jak velké prestiži se náš mobilní hospic u veřejnosti těší. Mnoho let obětavé pomoci tisícům lidí v těžkých chvílích se teď Pokojnému přístavu vrátilo, když pomoc potřeboval sám,“ s potěšením konstatuje ředitel Charity Opava Jan Hanuš. Kromě vybrané částky lidé na několika místech dokonce spontánně vybírali peníze mezi sebou v práci nebo uspořádali bazar, jehož výtěžek věnovali mobilnímu hospici.

„Když jsme se rozhodovali, jestli se obrátíme na veřejnost s prosbou o finanční pomoc pro náš mobilní hospic, byli jsme si dobře vědomi, že na to není vůbec vhodná doba. Lidé už přispívali v různých sbírkách na pomoc napadené Ukrajině a na mnohé začaly citelně dopadat důsledky zdražování energií a následně i zboží a služeb. Ale neměli jsme na výběr, protože vůz naše nová sestra ke své práci skutečně velmi nutně potřebovala a na jeho pořízení jsme peníze v rozpočtu nenašli,“ vysvětluje Jan Hanuš rozhodnutí opavské Charity.

Revitalizace opavského sádráku. 26. května 2022, Opava.
Plovoucí ostrov, změna pláže... Jak to bude letos s koupáním na sádráku v Opavě?

Na charitní účet však začaly hned přicházet peníze od stovek dárců a potřebná částka byla zanedlouho na dosah. Proto mohlo být uvažováno o potřebném vybavení hospice zdravotnickou technikou. Na pořízení dalšího potřebného zdravotnického materiálu i finančně náročný provoz zůstává proto účet dál otevřený.

Získané peníze Charita využije k nákupu kyslíkového ventilátoru a dalšího vybavení pro lékaře i pro samotný provoz mobilního hospice, který je finančně velmi náročný V týmu je nyní šest sester, které dosud disponovaly čtyřmi automobily. Díky skvělému výsledku akce nastane optimální situace. Zdravotní sestry si pro svou práci pořídí nové auto a darovaný starší automobil jim velmi pomůže. Budou ho moci používat k administrativním jízdám na šetření situace u nových klientů.

„Z celého srdce děkujeme všem dárcům a jejich pomoci si velmi vážíme. Je pro nás též vzpruhou i závazkem do další práce. Můžete se na nás spolehnout tak, jak jsme se my mohli spolehnout na vás,“ vzkazuje vedoucí Pokojného přístavu Eva Mertová všem, kteří se na krásném výsledku podíleli.