Zakoupili pozemek, symbolicky přímo za vlakovou zastávkou ve Lhotě. Vyřízeno už mají i stavební povolení. Do té doby, než se jim podaří sehnat potřebné finance, se před nedávnem přemístili ze Lhoty do Opavy. Pronajali si halu ve Wolkerově ulici 1359/11A v městské části Kateřinky a začali svůj unikátní model obnovovat tak, aby jej mohli do konce roku znovu ukázat veřejnosti.

Hrníčky, kalendáře nebo vlastní figurka

Jenže stěhování pochopitelně není zadarmo. Modeláři proto spustili projekt na platformě Hithit, a to za účelem vybrání částky, která poslouží jako finanční injekce na znovu zprovoznění kolejiště ve slezské metropoli. Zájemci mohou železniční modeláře podpořit dvěma způsoby. Buď přispějí libovolnou sumu, nebo si mohou zakoupit zajímavé odměny, které si vyberou po kliknutí na jednotlivé odkazy. Jsou mezi nimi třeba magnetky, poukazy na volné vstupy, permanentky, plakáty, kalendáře na příští rok, a to s fotkami původního modelu. Dále třeba hodiny, hrníčky nebo trička s logem klubu a nápisem.

Lidé si mohou nechat vymodelovat také svou vlastní figurku, která pak bude na kolejišti umístěna. A protože neodmyslitelnou součástí modelu jsou třeba i stromy, které však po rozebrání ve Lhotě značně prořídly, mohou modeláři vysadit les na zájemcovu počest a dokonce jej po něm i pojmenují.

Na webové stránce projektu Hithit poběží projekt celkem 44 dní. Pokud se do té doby cílová částka, která činí 270 tisíc korun vybere, poputují peníze na zmíněnou obnovu modelu. Jestli se to však nepodaří, vrátí se všechny finanční příspěvky zpátky k těm, kteří je poslali.