Když studenti Slezského gymnázia před časem oslovili Miss Evropy Moniku Žídkovou s prosbou o spolupráci na unikátním dokumentu, bez váhání kývla. Hotový snímek, ve kterém sama vystupuje, Žídková slavnostně pokřtí při jeho čtvrtečním premiérovém uvedení v budově Slezského gymnázia.

Akce začíná v deset hodin.

Téma, kterému se film HELP P3 věnuje, je stále závažnější a týká se poruch v jídle, vyvolaných nemocemi anorexie a bulimie.

Anorexie je odmítání potravy a bulimie zase její přijímání v míře, kterou tělo už nesnáší. Bulimie má kořeny v psychických poruchách, kdežto mezi anorektičkami je spousta dívek, které si tuto život ohrožující nemoc zavinily samy.

„Mně osobně se ani jedna forma nikdy netýkala, ale pohybuji se v prostředí, ve kterém je koncentrace takových případů asi největší,“ říká Monika Žídková.

Žádnou dietu a natož hladovku nikdy nedržela a nemusela si jídlem žádné problémy léčit, přesto ji však problematika zajímá. „Na přehlídkových molech jsem se setkávala s dívkami, které byly jasnými anorektičkami. Typickým příznakem je velká hlava k vyzáblému tělu.

Postižená děvčata se trčící kosti normálně snaží maskovat širším oblečením, ale na foceních nebo módních přehlídkách to prostě schovat nejde,“ opírá se Monika o zkušenosti z modelingu.

Současná doba je anorexii vyloženě nakloněná. Obálky časopisů jsou plné krásek s perfektními postavami. „Holky, neblázněte! Modelky, na které se závistivě koukáte, mají postavy úplně jiné a pro časopisy jsou upravené počítačem. Je to jen virtuální svět pozlátkového šoubyznysu a rozhodně nestojí za riskování se zdravím nebo se životem,“ vzkazuje Monika Žídková svým následovnicím v oblasti modelingu.

Studentský film HELP P3 bude součástí přednášek o zmíněných nemocech na základních i středních školách.