„Evidujeme obrovský nárůst zájmu, který je tak velký, že děti, které k nám nastoupí do první třídy v příštím školním roce, musíme vybrat losem. Náš hlavní problém spočívá v nedostatku místa. Pokud připočtu učebnu, do které chodíme přes venkovní hřiště, máme šest tříd a žádnou odbornou učebnu, což omezuje náš rozvoj,“ konstatovala ředitelka Montessori školy Marie Šlosárková.

Hlučín se snaží pomoci a zvažoval i stavbu budovy, kam by se škola přestěhovala. Náklady na výstavbu jsou ale příliš velké. „Samotná stavba by si vyžádala minimálně 160 milionů a dalších 90 milionů by bylo potřeba, když připočítáme vybavení a úpravu okolí. To je pro město nereálné,“ uvedla starostka Hlučína Petra Tesková.

Polyfunkční dům v Hlučíně.
Problematická proluka v Hlučíně? Řešením má být nový polyfunkční dům

Místní radnice o Montessori školu ve městě stojí a dál hledá možnosti, jak pomoci. „Je potřeba to vyřešit co nejrychleji, aby se obě školy rozvíjely a naplnily potenciál, který mají. Budeme hledat i externí zdroje financování. Snad se nám podaří najít vhodné dotační programy,“ doufá Petra Tesková.

Škola Via Montessori vznikla v Hlučíně v roce 2021 a funguje na základech Montessori pedagogiky, která je zaměřená na rozvíjení poznatků a dovedností dětí.